Cilt & Bakım

Yaz Aylarında Cilt Bakımı ve Güneş Koruma Önerileri

Havaların ısındığı yaz aylarında cildimize nasıl dikkat etmeliyiz? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. M. Oktay Taşkapan yaz aylarında cilt bakımı konusunda önemli bilgiler veriyor.

Dr. Taşkapan’a göre yazın cildimizi korurken en çok üzerinde durmamız gereken şey güneşten korunmak. Özellikle çocuklar için özel üretilen güneş kremlerinin kullanılması gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda cildi hassas olanların da seçimlerini dikkatlice yapmaları önemli. Taşkapan, güneş kremlerinin iki tür olduğunu, fiziksel ve kimyasal filtre içeren olarak ayırdığını ve kimyasal filtre içerenlerin bazı kişilerde alerji yapabileceğini söylüyor.

50 Faktörün Üzerinde Ürüne Gerek Yok

Güneş kremi alırken en yüksek faktörlü olanı seçmek her zaman en iyi tercih değil. Dr. Taşkapan, “50 faktörden yüksek koruyucu kremlerin gerçekten gerekli olmadığını, 30-50 faktör arasının yeterli olduğunu” belirtiyor. Ürün seçiminde deri tipinin de önemli olduğunu ve karma deri tipleri için yüz ve vücut için farklı ürünler kullanılmasını öneriyor. Duyarlı ciltli kişilerin yaz kış güneş kremini ihmal etmemeleri ve yazın şapka kullanmaları gerektiğini söylüyor. Ayrıca güneş kremini güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmemiz ve 2-3 saatte bir tazelememiz gerektiğini hatırlatıyor.

Türkiye’nin yazları sıcak ve güneşli olması nedeniyle, güneş kremine tamamen güvenmek yerine, özellikle saat 11.00-15.00 arasında güneşin altında kalmamamız gerektiğini belirtiyor.


Nem ve Sıcak Mantar Riskini Artırıyor

Sıcak ve nemli hava mantar hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Dr. Taşkapan, derimizin nemli kalmasını engellememiz gerektiğini, özellikle ayak parmakları ve kıvrım yerlerinde mantar riskinin arttığını söylüyor. Islak mayoyla oturmamanın, denizden veya havuzdan çıktıktan sonra duş almanın ve yumuşak bir havluyla kurulanmanın önemli olduğunu vurguluyor.

Aşırı terlemenin de deride mantar ve benzeri hastalıklara davetiye çıkaran bir durum olduğunu hatırlatan Dr. Taşkapan, aşırı terleyen kişilerin sık sık çamaşır değiştirmesi gerektiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Güneş Lekeleri: Doğal Çözümler ve Tıbbi Tedaviler

Dr. Taşkapan son olarak cilt sorunlarında kendi başımıza ilaç kullanmamanın ve bir uzmana başvurmanın önemine dikkat çekiyor.

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi