C VitaminiHastalıklar

C Vitamininin Soğuk algınlığına bir Etkisi Var mı?

Soğuk algınlığı insanlarda en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir ve ortalama bir kişi yılda birkaç kez soğuk algınlığına yakalanır.

Ve sıklıkla C vitamininin etkili bir tedavi olduğu iddia edilir. Bu düşünceyi Nobel ödüllü Linus Pauling’in 1970 yılındaki C vitamininin soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olduğu teorisi popüler hale getirdi.

Yüksek dozlarda C vitamininin (18.000 mg’a kadar) soğuk algınlığı önlediği hakkında bir kitap yayınladı. Miktarın fazlalığını Kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg olan günlük c vitamini ihtiyacı ile karşılaştırın.

O dönemlerde, hiçbir güvenilir çalışma bunun doğru olduğunu kanıtlamamıştı.

Ancak takip eden birkaç on yılda, çok sayıda rastgele kontrollü çalışma, vitaminin soğuk algınlığı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını inceledi.

Sonuçlar oldukça hayal kırıklığı yarattı.

Yapılan 29 çalışmanın analizi, 200 mg veya daha fazla C vitamini takviyesinin soğuk algınlığı riskini azaltmadığı sonucuna varmıştır.

Bununla birlikte, düzenli C vitamini almanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardı:

  • Soğuk algınlığı semptomlarını azaltarak daha az şiddetli hale getirdiler.
  • C vitamini iyileşme süresini yetişkinlerde ortalama %8 ve çocuklarda ortalama %14 azaltmıştır.

Bu faydaları için devasa dozlarda C vitamini almanıza da gerek yok. sadece birkaç gram arttırmak belirtilerinizin azalmasına yetecektir.

ÖZET

C vitamini takviyelerinin soğuk algınlığına yakalanma riski üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, şiddetini ve süresini azalttığı görülüyor.

C Vitamini Soğuk Algınlığının Şiddetini Nasıl Azaltır?

Aslında, C vitamini eksikliği bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflatır ve enfeksiyon riskini artırır

C vitamini bir antioksidandır ve ciltte kolajen üretmek için gereklidir. Kolajen , memelilerde en bol bulunan proteindir ve cildi ve çeşitli dokuları sert ama esnek tutar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Grip ve Soğuk Algınlığında İyileşmeyi Destekleyen Besinler

Bu nedenle enfeksiyon esnasında yeterli C vitamini almak iyi bir fikirdir.

ÖZET

C vitamini, bağışıklık hücrelerinin düzgün çalışması için gereklidir. Enfeksiyonlar sırasında tükenir, bu nedenle C vitamini eksikliği risklerini artırabilir.

Yardımcı Olabilecek Diğer Besinler ve Gıdalar

Soğuk algınlığına özel bir tedavi yoktur.

Bununla birlikte, bazı gıdalar ve besinler vücudun iyileşmesine yardımcı olabilir. Geçmişte de insanlar semptomlarını azaltmak için çeşitli gıdalar kullandılar.

Bunlardan birkaçının işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlansa da birçoğu sadece iddia olarak kalmıştır.

  • Sarımsak : Bu yaygın baharat, solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilecek bazı antimikrobiyal maddeler içerir.

ÖZET

Birkaç başka besin ve yiyecek, soğuk algınlığından kurtulmanıza ve hatta soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunlara flavonoidler ve sarımsak dahildir.

Son Not:

C vitamini takviyesi soğuk algınlığına yakalanma riskinizi azaltmaz, ancak iyileşmenizi hızlandırabilir ve semptomlarınızın şiddetini azaltabilir.

Soğuk algınlığını iyileştirmek için biraz daha fazla C vitamini almanız ya da takviye ilaçlar kullanmanız gerekebilir, ancak aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

Çünkü çok fazla C vitamininin de bazı olumsuz yan etkileri olabilir.

Temel gereksinimlerinizi karşılamak için, yiyecekler genellikle daha iyi bir fikirdir. C vitamini açısından zengin sağlıklı yiyeceklere iyi örnekler arasında portakal, lahana ve kırmızı dolmalık biber bulunur.

İlgili: Fazla miktarda C Vitamini almanın zararı var mı?

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir