Hastalıklar

Tansiyon Düşürücü Etkisiyle Bilinen Besinler

Hipertansiyon (yüksek tansiyon), dünyada ve toplumumuzda oldukça yaygın görülen hastalıkların başında gelmektedir. Hastaların yaklaşık yarısında ailelerinde de hipertansiyon bulunur. Genetik yatkınlığın dışında sıra stres, aşırı tuz tüketimi, fazla kilo, şeker hastalığı, bazı antidepresan ilaçlar, soğuk algınlığı, astım ilaçları ve doğum kontrol hapları da hipertansiyona yol açabilir.

Tansiyon değerleri kişiye göre gün içinde farklılık gösterir. Büyük tansiyonun 120 mmHg, küçük tansiyonun ise 80 mmHg ve altında olması ideal tansiyon değeri olarak kabul edilir. Tansiyonun sürekli 140/90 mmHg’nin üzerinde olması risklidir.

Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir?

Gençlerde hatta çocuklarda bile ortaya çıkabilen yüksek tansiyon, yıllarca herhangi bir belirtiye neden olmadan ilerleyebilir ve yıllar sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Baş ağrısı, yorgunluk, düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, kulak uğultusu, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, ve burun kanaması en önemli belirtileri olarak sayılabilir.

Uzun vadede kalp yetmezliği, inme, görme sorunları, kalp krizi, hafıza kaybı ve yüksek kolesterol gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Yüksek tansiyon belirtileri gösteren kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ve düzenli tansiyon ölçümü yapmaları ve kardiyolojik açıdan değerlendirilmeleri faydalı olacaktır.

Evde görülen ani tansiyon yükselmelerinde ilk önce hastanın oturup rahatlaması sağlanmalıdır. Tansiyonu yükselen kişinin, ilaçlarını düzenli kullanması önemlidir. Tansiyonu düşürmek için yaygın olarak kullanılan doğal çözümler ise kişinin herhangi bir hassasiyeti ve başka bir kronik hastalığı yoksa denenebilir. Böyle bir durumda hibiskus veya papatya çayı içilmesi tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Kahve ve siyah çay içerdikleri kafein sebebiyle kan basıncını artırabileceği için tansiyonun yükseldiği durumlarda tüketilmemeleri önerilir.

Tansiyonu düşürmek ve dengede tutmak için bunlara dikkat edin!

  • Fazla kilolarınızdan kurtulun: Kilo arttıkça kan basıncı artar. Bunun yanı sıra fazla kilolu kişilerin gece rahat nefes alamaması da kan basıncını yükseltir. Fazla kilolardan kurtulmak hem kan basıncını düşürür hem de diyabet gibi diğer hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Tansiyon, diyabet gibi hastalıklar açısından en riskli durumlardan biri bel çevresinin kalın olmasıdır.
  • Düzenli egzersiz yapın: Egzersiz yapmak; sağlıklı kişilerde tansiyon hastalığının gelişmesini önlerken yüksek tansiyonu olanlarda da kan basıncının düşürülmesini sağlar. Yürüme, bisiklete binme, yüzme tansiyonun düşürülmesinde tercih edilebilecek aktivitelerdendir.
  • Alkol ve Kafein Tüketimini azaltın: Aşırı alkol tüketimi kan basıncının artmasına neden olur. Kafein de kan basıncını yükseltici etkiye sahiptir.
  • Stresi azaltın: Gerek iş hayatındaki gerekse sosyal hayattaki pek çok olay, kişinin stresini artırır. Artan stres ile beraber kan basıncında yükselme görülür. Bu nedenle stresi azaltmak ve nefes egzersizleri, meditasyon, yoga gibi aktiviteler de tansiyonu düşürmeye ve hayat kalitesini artırmaya yardımcı olur.
  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin: Yüksek tansiyon hastaları için en önemli konulardan biri sağlıklı beslenmedir. Halk arasında sıklıkla tansiyonu düşüren bitkisel besinlerden, limon ve sarımsağın tansiyonu düşürücü etkisinden bahsedilir. Yazının devamında tansiyonu düşürmeye yardım eden yiyeceklerden bahsedeceğiz ama öncelikle tansiyon hastalarının tuz içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durması, peynir, ayran gibi süt ürünler satın alırken tuz oranına dikkat etmesi gerekir. Yine yemek pişirirken az tuz kullanmak, sofrada yemeklere tuz eklememek de tuz tüketimini azaltabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bağırsak Sağlığınızı Destekleyecek Besinler

Peki tansiyonu hangi besinler düşürür?

Sarımsak 

Birçok insanın aklına takılan tansiyonu ne düşürür sorusuna yardımcı olan alisin adlı bileşeni ile tansiyonu düşüren yiyecekler arasında ilk sırayı sarımsak alıyor. Kan damarlarını genişleten nitrik oksit seviyelerini artırır. Kan damarlarınız ne kadar rahat olursa, kalbiniz kanı pompalamak için daha az çalışır, Bu da kan basıncını azaltır. Güçlü bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak özellikle de çiğ olarak düzenli aralıklarla tüketilirse yüksek tansiyonu ve destekçisi kolesterolü gözle görülür düzeyde düşürmeye yardımcı olur. 

Ananas

İçeriğindeki bromelan enzimi ile kan pıhtılarını çözen ve kanı sulandıran bir yiyecek olan ananas, tansiyonu ne düşürür sorusunun diğer bir yanıtı. Haftada en az bir kere tüketeceğiniz ananas dilimleri ile sağlığınıza yüksek oranda katkı sağlayabilir ve tansiyondan kaçabilirsiniz.

Kereviz

Kan damarlarını gevşeterek kan basıncını düşüren kereviz, Çin’de asırlardır yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasında gösterilir. Kereviz özütünün yüksek tansiyon üzerindeki inanılmaz etkisiyle sofralarınızda tansiyonu düşüren yiyecekler listenizde eksik etmemeniz gereken besinler arasında ilk sıralarda yer alabilir. 

Kırmızı Pancar

İçeriğindeki nitrik oksit sayesinde damarları genişletir ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Semizotu, Pazı, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler

İçerdikleri nitrat tansiyonu düşürür.

Yüksek tansiyonun en önemli etkenlerinden biri de magnezyum eksikliğidir. Magnezyum oranı açısından oldukça zengin olan semizotu, yüksek tansiyon hastaları için vazgeçilmez bir tat olacak. Salata şeklinde de tüketebileceğiniz semizotu, hem sağlıklı beslenmenize katkı verecek hem de tansiyonu düşüren gıdalar listenizde kalarak sorununuza çare olacaktır. 

Balıklar

Yüksek omega 3 içeren balıklar kan basıncını dengeler. Protein tansiyonun düşürülmesinde oldukça önemlidir. Kaliteli bir protein kaynağı olarak gösterilen somon, ton balığı, uskumru, istiridye ve mezgit gibi soğuk su balıkları tansiyonu düşüren gıdalar arasında kendine yer bulur. Ayrıca düzenli tüketerek de vücudun ihtiyacı olan omega yağ asitlerini de depolayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayak Altı Yanmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm ve Öneriler

Domates

Tansiyonu düşüren gıdalar arasında belki de en lezizi kırmızı domatestir. Tansiyonu azaltmaya yardımcı olan aminoasitleri ve potasyum içerir. Aynı zamanda likopen ve glutatyon gibi iki güçlü antioksidanı barındırır.

Kabak çekirdeği

Magnezyum, potasyum ve arjininden zengin olan kabak çekirdeği kan damarlarının genişlemesine ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Kuru baklagiller

Özellikle fasulye ve mercimek yüksek lif, magnezyum ve potasyum içeriği ile kan basıncını dengeler.

Yoğurt

Kalsiyum ve potasyum içeriği sayesinde yüksek tansiyon riskini azaltır.

Turunçgiller

Portakal, limon, greyfurt başta olmak üzere kan basıncını düşürücü etkileri vardır. Turunçgiller dışında nar, kiraz, ahududu, vişne benzeri meyveler de tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.

Muz

Yüksek tansiyonu düşürür. Hipertansiyon hastalarının günde 1 muz yemesi önerilir.

Havuç

Kalbi korur ve tansiyonu düşürür.

Bitter çikolata

Kalp damar sağlığını korur. Tansiyonu düşürür. Ancak ölçülü tüketilmelidir.

Tam tahıllar

Çözünür ve çözünmez lifler tansiyonu düşürür. Chia tohumu, Keten tohumu Sağlıklı Omega 3 ve lif içeriğiyle tansiyonu düşürür.

Zeytinyağı

Polifenoller (güçlü antioksidanlar) zeytinyağında fazladır. Damar sağlığına iyi gelir ve elastik kalmasına yardımcı olur.

Kişniş, safran, çörek otu, tarçın gibi baharatların tüketilmesi kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur.

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi