MagnezyumSeçtiklerimiz

Magnezyum Değeri Kaç Olmalı?

Magnezyum, sağlıklı bir yaşam için almamız gereken en önemli minerallerden biridir. Vücudumuza sayısız faydası olan magnezyumun eksikliğinde kas ağrıları, çarpıntı, halsizlik, yorgunluk, depresyon, dikkat eksikliği ve daha birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Peki magnezyum değeri kaç olmalımagnezyum eksikliği varsa ne yapmalıyız şimdi kısaca bahsedelim.

Magnezyum Değeri Kaç Olmalı?

Bağışıklık sistemini destekleyerek bizi birçok hastalıktan koruyan, kalp sağlığını ve kemik sağlığını iyileştiren magnezyum ayrıca iltihaplanmayı da önlemeye yardımcı olur. Araştırmaların sonucunda erişkin bir kadının günde 300 mg, erişkin bir erkeğin ise günde 350 mg magnezyum alması önerilmektedir. 

Magnezyum değeri sağlıklı yetişkinlerde 1,8 – 2,6 mg/dL aralığında olmalıdır. En önemlisi magnezyumdan zengin yiyecekler düzenli olarak tüketilmelidir. Vücudumuzdaki magnezyum miktarını artırmak için özellikle, deniz ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler bizim için en iyi seçim olacaktır.

İşte Magnezyum İçeriği Yüksek 10 yiyecek

1. Koyu yeşil yapraklılar: Ispanak, Pazı

Süper besinler olarak kabul edilen koyu yeşil yapraklı bitkiler, içerdiği birçok vitamin ve minerallerle birlikte en iyi magnezyum kaynaklarıdır.

2. Avokado

Avokado magnezyum açısından oldukça zengin bir besindir. Orta büyüklükte bir avokadoda 58 mg magnezyum bulunur.

3. Muz

Orta boy bir muz yaklaşık 30 mg magnezyum içerir.

4. Balık

Magnezyum içeriği yüksek besinlerin başında yer alan balıklardan özellikle uskumru, ton balığı ve sardalya, omega-3 ve D vitamini içeriğinin yanı sıra bol miktarda magnezyum içerirler. Sağlık uzmanları haftada en az bir kez balık yemeyi önermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Magnezyum Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

5. Kurutulmuş meyveler

Kurutulmuş meyvelerde ortalama 68 mg magnezyum bulunur. Kuru eriklerin yüzde 11’i ve üzümlerin yüzde 7’si magnezyum içerir.

6. Soya fasulyesi

100 gram soya fasulyesi günlük magnezyum ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 70’ini karşılar.

7. Susam

1 yemek kaşığı susam 31.6 mg magnezyum içerir. Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 8’ini karşılar. Ayrıca demir ve kalsiyum açısından da zengin olan susamın dezavantajı ise kalorisinin fazla olmasıdır.

8. Az yağlı süt

100 gram süt içtiğimizde 19 mg magnezyum almış oluruz. Diğer süt ürünleri de kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir.

9. Kabak çekirdeği

Bir avuç kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacınızın büyük kısmını tek başına karşılayacaktır. Kabak çekirdeği dışında ay çekirdeği, badem, kaju, ceviz ve çam fıstığında da iyi miktarda magnezyum bulunur.

10. Bitter çikolata

Magnezyum içeriği açısından zengindir. Özellikle kakao oranı yüksek bitter çikolata, diğer çikolatalara göre daha fazla magnezyum içerir. Bir kare bitter çikolata 95 mg magnezyum içermektedir.

İlgili: Magnezyum hakkında bilmeniz gereken her şey

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi