Demir

Besinler ve Demir Emilimi

Demir, vücut sağlığının korunması için en önemli minerallerden biridir. Demir emilimini azaltan bazı besinleri dikkatli tüketerek bu tür sorunların önüne geçebilirsiniz.

Demir başta myoglobin ve hemoglobin olmak üzere bazı proteinlerin yapı taşını oluşturur. Aynı zamanda birçok enzimin yapısına katılır. Kandaki oksijeni akciğerlerden tüm vücuda taşıyan hemoglobin, demir eksikliğinde görevini yerine getiremez. Vücudunuzda yeterli miktarda demir bulunmadığında daha az hemoglobin üretilir. Hemoglobinin azalmasıyla hayati önem taşıyan oksijen miktarı da azalır. Bu sebeple demir bakımından zengin içeriklerle beslenmek ve demir emilimini artıran besinlerle tüketmek oldukça önemlidir.

Demir içeriği yüksek besinler hangileridir?

Kırmızı et, hindi, ördek ve tavuk gibi kümes hayvanlarından elde edilen beyaz et demir bakımından zengindir. Ayrıca yüksek protein oranı ve Omega 3 yağ asidi kaynağı olan balıklar da demir ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur.

Sağlıklı bir beslenme için farklı besinleri tüketmeniz gerekir. Demir sadece hayvansal kaynaklarda değil, bitkisel gıdalarda da bulunur. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda demir minerali bulunur. Ispanak, lahana ve karalahana yapraklarını öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Demir emilimini artırmak için pekmez, yumurta ve bakliyatları da günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Demir Emilimini Azaltan besinler

Yemeklerle birlikte veya yemeklerden hemen sonra tükettiğiniz bazı besinler demir emiliminin azalmasına neden olabilir.

Kahve, soya, siyah çay ve yer fıstığı gibi yağlı tohumlar demir emilimini azaltır. Kepekli tahılların da demir emilimini azalttığı bilinmektedir. Bazı maden sularında bulunan kalsiyum tuzları da demir emilimini azalttığı için dikkatli tüketilmelidir.

Demir içeriği zengin olan ıspanak, genellikle yoğurtla birlikte tüketilir. Yoğurt sağlıklı kişilerde demirin emilimini çok fazla etkilemese de ciddi demir eksikliği anemisi olan kişilerde demir emiliminin azalmasına neden olabilir. Bu durumda bu besinleri ayrı ayrı tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kansızlık belirtileri nelerdir? Ne iyi Gelir?

C Vitamini Demir Emilimini Artırır

Demir bakımından zengin gıdaları C vitamini içeren besinlerle birlikte tükettiğinizde demir emilimi daha fazla olur. Örneğin limon ve portakal suyu, içindeki C vitamini sayesinde demirin daha kolay emilmesini sağlar.

Domates, biber, portakal, greyfurt, mandalina, çilek, kivi, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler C vitamini bakımından zengin yiyeceklerdir.

Ciddi demir eksikliğinde doktorunuz uygun gördüğü demir takviyelerinden destek alarak demir ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Demir ilaçları dengeli ve sağlıklı beslenme ile desteklendiğinde daha iyi sonuçlar verir.

İlgili: Yüksek Miktarda Demir İçeren Besinler

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi