Omega-3

Balık dışında omega-3 bakımından zengin besinler

Balığın zengin bir omega-3 kaynağı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak omega-3 açısından zengin başka birçok besin de vücudunuza en az balık kadar omega-3 sağlayabilir.

Omega-3 yağ asitleri, vücudumuz tarafından üretilemeyen ancak her zaman ihtiyacımız olan ve dışardan almamız gereken doymamış yağ asitleridir. Beyin, göz, cilt ve kalp sağlığına iyi gelen bu yağlar, aynı zamanda depresyon ve kaygı bozukluğuyla da mücadele eder. Beyindeki yağ oranının üçte birini oluşturan omega-3, beyin için hayati önemdedir.

Peki bu kadar faydası olan omega-3’ü sadece balık yediğimizde mi alıyoruz? Balık dışındaki Omega-3 kaynaklarından bazıları:

Keten tohumu (1 çorba kaşığında 2338 mg)

Omega-3 bakımından en zengin besinlerden biri olan keten tohumu, aynı zamanda zengin lif ve E vitamini kaynağıdır. Keten tohumu yağı, omega-3 gıda takviyesi olarak da kullanılmaktadır.

Chia tohumu (1 çorba kaşığında 2100 mg)

Son yılların gözdesi chia, aynı zamanda vücudumuz için gerekli 8 temel amino asiti de içeriyor. Adeta bir süper besin olan chia tohumu manganez, kalsiyum, fosfor ve diğer mineraller bakımından da zengindir.

Ceviz (Bir adet cevizde 363 mg)

Ceviz, oldukça besleyici, lif kaynağı bir besindir. Yüksek miktarda manganez, E vitamini ve diğer mineralleri içeren ceviz beyin için de oldukça faydalıdır.

Tofu (1 porsiyonu 814 mg)

Vegan ve vejetaryenlerin sıklıkla tercih ettiği tofu, aslında hepimizin tüketmesi gereken oldukça zengin bir yiyecek. İyi bir omega-3 kaynağı olan tofu, kilo kontrolüne de yardım ediyor.

Ispanak (1 porsiyonu 704 mg)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Omega-3'ün Balık Ötesi Serüveni: 7 Muhteşem Kaynak

Düşük kalorisi ve besleyici özelliğiyle oldukça sağlıklı bir yiyecek olan ıspanak iyi bir Omega-3 kaynağıdır. Aynı zamanda E vitamini ve betain kaynağı.

Kırmızı mercimek (240 mg/porsiyon)

İştahı düzenleyen, metabolizmayı hızlandıran mercimek, kilo kontrolünde sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda omega-3 bakımından da zengin gıdalardan biridir.

Kış kabağı (332 mg/porsiyon)

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan kabak vücudun yağ yakımını hızlandıran önemli bir besin kaynağıdır. Kış kabağının bir porsiyonu günlük C vitamini ihtiyacınızın üçte birini karşılayabilir.

Bunların dışında bruksel lahanası, semizotu, soya fasülyesi ve soya yağı da omega-3 kaynaklarındandır.

İlgili: Omega 3 Yağ Asitleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi