fbpx
Baharatlar

Çörek Otu nedir? Yararları Nelerdir?

Çörek otu , düğün çiçeğigiller ailesinden, yaklaşık 14 türü olan ve tohumla çoğalan bir bitkidir.  Kumlu gevşek topraklarda yetişir. Çiçeklenme dönemine kadar sulanma ihtiyacı varken, daha sonra gerekli suyu kendisi topraktan alır. Tohumları kozalak içerisinde olgunlaşır. Tohumları 2–3 mm boyunda siyah renklidir.  

Çörekotu, timokikon,  palmitik asit, linoelik asit, kalsiyum, çinko, demir, magnezyum, bakır, fosfor ve selenyum, Biotin, A vitamini ve C vitamini içerir.

çörek otu bitkisi

Halk arasında kara habbe ismi ile bilinen çörek otunun hem yağından hem de tohumundan faydalanılır.

Kurabiye, kek, börek ya da poğaça gibi günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan hamur işlerinde de sıklıkla kullanılır. 

Çörek otu tohum olarak kullanılmasının yanı sıra öğütülmüş olarak da kullanılabilir. Ancak öğütülen çörek otu bekletildiği takdirde besin içeriğini kaybeder. Bu yüzden öğütülmüş olarak almak yerine tohum olarak satın almalı ve kullanım sırasında öğütülmelidir. 

Çörek otu yağı çörek otunun tohumlarından elde edilen bir yağdır ve ana etken maddesi timokinondur. Timokinon; antioksidan, antienflamatuar, antibakteriyel ve antikanserojen etkileri olan bir bileşendir.

Çörek otu yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihabı azaltır ve enfeksiyonlara karşı vücuda destek olur. Bazı çalışmalar çörek otu yağının; kan şekeri, yüksek tansiyon ve astım üzerine de iyileştirici etkileri olduğunu göstermiştir. Çörek otu yağı, cilde uygulandığında cilt ve saçta da olumlu sonuçlar vermektedir.

Çörek otunun içeriğinde yer alan timokinon, bağışıklığı destekleyerek daha fazla antikor oluşmasına yardım etmektedir. Bu sayede grip, soğuk algınlığı ve virüslere karşı koruma sağlayabilir.

Timokinon bileşeni aynı zamanda mevsimsel alerji belirtilerini hafifletmeye de yardımcı olmaktadır. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak çörek otu yağı kullananlarda burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi alerji belirtilerinde iyileşme görülmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kakule nedir? Nasıl Tüketilir?

Ayrıca, içerdiği biotin ve folik asit sayesinde çörek otu yağı ile yapılan saç bakımları saçı güçlendirir ve saça parlaklık verir.

çörek otu tohumu ve yağı

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Mide bulantısına iyi gelir
  • Diş ağrısını keser .
  • Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
  • Romatizmaya ve eklem ağrılarına da iyi gelmektedir.
  • Yaraları iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Kabızlığı giderici etkisi vardır.
  • Anne sütünü  artırır.
  • Kalp ve damar yolunu korur.

ÇÖREK  OTUNUN ZARARLARI VAR MIDIR?

Bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat tüm bitki ve baharatlarda olduğu gibi fazla tüketimi önerilmez. Hamileler, emziren kadınlar, düzenli ilaç kullananlar ve kronik hastalığı olanlar daha dikkatli olmalı ve kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmalıdır.