Faydalı Bitkiler

Meyan Kökü Hakkında Faydalı Bilgiler

Meyan kökü Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da yetiştirilen, şekerlemede, yiyeceklerde, içeceklerde ve tütün ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılan bir bitkidir.

Meyan kökünün, eski Asur, Mısır, Çin ve Hint kültürlerine kadar uzanan oldukça eski bir kullanım geçmişi vardır. Geleneksel olarak akciğer, karaciğer, dolaşım ve böbrek hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Günümüzde meyan kökü, sindirim sistemi rahatsızlıkları, menopoz semptomları, öksürük ve enfeksiyon gibi durumlar için bir besin takviyesi olarak tanıtılmaktadır. Meyan kökü gargaraları veya pastilleri, ameliyattan sonra oluşan boğaz ağrısını önlemek veya azaltmak için bir dönem kullanılmıştır. Meyan kökü ayrıca topikal kullanım için bazı ürünlere de (cilde uygulama) sahip bir bileşendir.

Meyan Kökünün Sağlığa Faydaları Neler?

İnsanlarda meyan kökü ile ilgili bazı araştırmalar yapılmış olsa da şu ana kadar herhangi bir sağlık sorunu için kullanımını açıkça destekleyecek yeterli kanıt bulunamadı. Buna karşın bazı hastalıklarda belirtilerin azalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  • Meyan kökü içeren bazı ürünler, sindirim sistemi sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. 
  • Meyan kökü içeren topikal jellerin atopik dermatit belirtileri için faydalı olabileceğine dair bazı kanıtlar mevcut. Egzama olarak da adlandırılan atopik dermatit, cildin tahriş olduğu, iltihaplandığı ve kaşındığı kronik bir hastalıktır.
  • Küçük çaplı birkaç çalışma, ameliyattan önce meyan kökü gargarası veya pastil kullanmanın, sıklıkla ameliyattan sonra oluşan boğaz ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Meyan Kökünün Zararı Var Mı?

Meyan kökü genellikle güvenli kabul edilen bir gıda maddesi olsa da, fazla miktarda veya uzun süre tüketildiğinde kan basıncının yükselmesi ve potasyum düzeylerinin düşmesi gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aloe Vera bitkisinin faydaları nelerdir?

Bu sebeple Meyan kökü ürünlerinin içeriği değişiklik gösterdiğinden, güvenli veya güvensiz olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir. Kişinin bünyesinin, allerjik yapısının ve başka bir sağlık sorunu olup olmaması meyan kökünün vücuda etkisini değiştirebilmektedir. Meyan kökünün potasyum ve kan basıncı üzerindeki etkileri, hipertansiyon (yüksek tansiyon) veya kalp veya böbrek hastalığı olan kişiler için özel bir endişe kaynağıdır. Bu hastaların meyan kökü tüketimi konusunda doktoruna danışmaları oldukça önemlidir.

Hamilelik sırasında yoğun meyan kökü tüketimi, çocukta erken doğum ve sağlık sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Emzirirken meyan kökü kullanmanın güvenli olup olmadığı hakkında ise henüz çok az şey bilinmekte ve etkileri bilinmediği için kullanımı önerilmemektedir.

İlgili: Tarçın Nedir? Faydaları Nelerdir?