Sağlıklı BeslenmeBlog

Yaz Aylarında Yeterli Su Tüketimi Böbrek Sağlığı İçin Önemli!

Yaz aylarında artan sıcaklar, vücudumuzun terleme ve nefes alıp verme ile artan sıvı kaybına neden olur. Bu durum böbreklerimizin çalışmasını zorlaştırır ve özellikle ulaşılabilir suyun yetersiz olduğu durumlarda, böbrekler üzerinde ciddi hasara yol açabilir.

Böbrekler, vücut sıvılarının dengesini sağlama görevini üstlenir ve bu süreç, susama hissimiz tarafından düzenlenir. Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkök, özellikle sıcak hava koşullarında yeterli su tüketiminin tüm organlar için olduğu kadar, belki de en çok böbrekler için hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Susuz kalmak, böbrekler üzerinde ciddi bir baskı oluşturarak hasara yol açabilir. Bu durum bulantı, kusma, halsizlik ve kas ağrıları gibi semptomlara neden olabilir. Özellikle böbrek hastalarının bu semptomları dikkatle izlemesi ve böbrek fonksiyonlarını düzenli olarak kontrol ettirmesi gerektiğini belirtti.

Susuz Kalmak, Böbrek Hastaları İçin Büyük Risk

Kronik böbrek hastaları, sıcak hava koşullarında daha dikkatli olmalıdır. Prof. Dr. Abdullah Özkök, bu hastaların böbreklerinin normal insanlara göre daha hassas olduğunu ve susuz kalmaları durumunda hasara daha açık olabileceklerini belirtti. Özellikle böbrek taşı olan kişilerin susuz kalmaları halinde böbrek taşı sorunlarının daha sık ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Diyalize Giren Böbrek Hastaları İçin Sıvı Kısıtlaması Gerekebilir

Diyalize giren böbrek hastalarının durumu ise biraz farklıdır. Bu hastaların çoğu idrar çıkışı yapamaz ve bu nedenle normalden daha fazla sıvı tüketimi, hipertansiyon ve kalp problemleri gibi komplikasyonlara yol açabilir. Böbrek nakli olan hastaların ise güvendikleri bir kaynaktan şişelenmiş ve kapalı su tüketmeleri öneriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sivrisineklerden korunmak için doğal yöntemler

Sıcak Havalarda Şekerli İçeceklerden Kaçının!

Sıcak havalarda susuzluğu şekerli içeceklerle gidermek böbrek hasarını daha da artırabilir. Şekerli içecekler yerine temiz su tüketmeyi tercih etmek sağlık açısından çok daha faydalıdır.

Sağlıklı Su Tüketimi İçin Cam Şişeyi Tercih Edin

Plastik şişelerden içilen sular mikroplastiklerin nedeniyle sağlık açısından zararlı olabilir. Bu nedenle cam şişe veya cam damacanadan su içmek daha güvenli bir seçenektir.

Aşırı Su Tüketimi de Zararlı Olabilir!

Her ne kadar yeterli su tüketimi vücudun susuz kalmasını önlese de, aşırı su tüketiminin de sağlık açısından zararları olabilir. “Su zehirlenmesi” olarak da bilinen durumlar, klinikte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Susuzluk ve aşırı su tüketimi arasındaki dengeyi korumak, sağlıklı bir yaşam için önemlidir.

Kaynaklar:

  • Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkök

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi