Sağlıklı Beslenme

Bitter çikolata yemenin sağlığa 7 faydası

Bitter çikolata, sağlığınıza faydalı besinlerle yüklüdür. Kakao ağacının çekirdeğinden yapılan, bulabileceğiniz en iyi antioksidan kaynaklarından biridir.

Araştırmalar, siyah çikolatanın sağlığınıza iyi gelebileceği ve kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

İşte bilim tarafından desteklenen bitter çikolata veya kakaonun sağlığa 7 faydası.

1. Çok besleyici

Yüksek kakao içeriğine sahip kaliteli bitter çikolata, oldukça besleyicidir. Yeterli miktarda çözünür lif içerir ve minerallerden zengindir.

%70-85 kakao içeren 100 gramlık bir bitter çikolata kalıbı:

  • 11 gram lif içerir
  • Günlük demir ihtiyacının %67’sini
  • Günlük magnezyum ihtiyacının %58’ini
  • Günlük bakır ihtiyacının %89’unu
  • Günlük manganez ihtiyacının %98’ini karşılar.

Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Elbette 100 gram oldukça büyük bir miktardır ve günlük olarak tüketmeniz gereken bir şey değildir. Bu besinler ayrıca 600 kalori ve orta miktarda şeker içerir. Bu nedenle bitter çikolata ölçülü olarak tüketilmelidir.

Kakao ve bitter çikolatanın yağ asidi içeriği de iyidir. Yağlar genellikle oleik asit (aynı zamanda zeytinyağında da bulunan kalp için sağlıklı bir yağ), stearik asit ve palmitik asitten oluşur.

Bitter çikolata ayrıca kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir, ancak kafein miktarı kahveye kıyasla çok az olduğundan sizi geceleri uyanık tutması beklenmez.

ÖZET

Kaliteli bitter çikolata, lif, demir, magnezyum, bakır, manganez ve diğer birkaç mineral açısından zengindir.

2. Güçlü antioksidan kaynağı

Bitter çikolata, antioksidan işlevi gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlar, polifenolleri, flavanolleri ve kateşinleri içerir.

ÖZET

Kakao ve bitter çikolata çok çeşitli güçlü antioksidanlara sahiptir. Aslında, diğer yiyeceklerden çok daha fazlasına sahipler.

3. Kan akışını iyileştirebilir ve kan basıncını düşürebilir

Birçok kontrollü çalışma, etkileri genellikle hafif olsa da, kakao ve bitter çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir.

ÖZET

Kakaodaki biyoaktif bileşikler, arterlerdeki kan akışını iyileştirebilir ve kan basıncında küçük ama istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşe neden olabilir.

4. HDL’yi yükseltir

Bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Halsizliğe Karşı Beslenme Önerileri: Enerji Seviyenizi Artırın

Bazı çalışmalarda, kakao tozunun erkeklerde Kötü LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığı iyi kollasterol olan HDL’yi arttırdığı bulundu. 

Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve kalbinizdeki atardamarların astarı gibi diğer dokulara zarar verebilir.

Bitter çikolatadaki flavanoller ayrıca kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar için başka bir yaygın risk olan insülin direncini de azaltabilir.

Bununla birlikte, bitter çikolata aynı zamanda şeker içerdiğinden dolayı bu amaçla kullanımı önerilmez.

ÖZET

Bitter çikolata, hastalık için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirir. HDL’yi artırırken ve insülin duyarlılığını geliştirirken LDL’nin oksidatif hasara duyarlılığını azaltır.

5. Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Uzun vadede, arterlerde çok daha az kolesterol birikmesine neden olarak kalp hastalığı riskinin azalmasına neden olur.

Bir araştırma, haftada iki veya daha fazla çikolata yemenin arterlerde kalsifiye plak riskini %32 oranında azalttığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, biyolojik süreç düşünüldüğünde (düşük kan basıncı ve LDL), düzenli olarak bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini azaltabileceği akla yatkındır.

ÖZET

Gözlemsel çalışmalar, en çok çikolata tüketenler arasında kalp hastalığı riskinde ciddi bir azalma olduğunu gösteriyor.

6. Cildinizi güneşten koruyabilir

Bitter çikolatadaki maddeler de cildiniz için harika olabilir .

Flavanoller güneş hasarına karşı koruma sağlayabilir, cilde kan akışını iyileştirebilir ve cilt yoğunluğunu ve nemini artırabilir.

Bir plaj seyahati planlıyorsanız, önceki haftalarda ve ekstra bitter çikolatanın tadını çıkarmayı düşünebilirsiniz.

ÖZET

Araştırmalar, kakaodaki flavanollerin cilde kan akışını iyileştirebileceğini ve onu güneş hasarından koruyabileceğini gösteriyor.

7. Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir

İyi haber henüz bitmedi. Bitter çikolata, beyninizin işlevini de iyileştirebilir.

Sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırmada, 5 gün boyunca yüksek flavanollü kakao yemenin beyne giden kan akışını iyileştirdiğini göstermiştir.

ÖZET

Kakao veya bitter çikolata, kan akışını artırarak beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir. Ayrıca kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir.

Özetle;

Kakaonun, başta kalp hastalığına karşı koruyucu olmak üzere, güçlü sağlık faydaları olabileceğine dair önemli kanıtlar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hangi Ayda Hangi Balık Tüketilmelidir?

Tabii ki bu, her gün bol bol çikolata yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Hala kalori yüklü, şekerli ve yedikçe kendinizi durduramadığınız bir şey.

Ayrıca, piyasadaki birçok çikolatanın besleyici olmadığını da unutmayın. Kaliteli ve %70 üstünde kakao içeriğine sahip bitter çikolatayı tercih edin.

İlginizi çekebilir: Kolajen deposu besinler

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi

One thought on “Bitter çikolata yemenin sağlığa 7 faydası

  • Çok faydalı bilgiler, emeği geçenlere teşekkürler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir