Faydalı Bitkiler

Kara Mürver Hakkında Neler Biliyoruz?

Kara mürver meyvesini son yıllarda neredeyse duymayan kalmadı. C vitamini ve multivitamin gibi besin takviyelerinin içine de sıkça eklenen bu meyve özünün pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu, hatta Covid-19 hastalığını önlediği internetten ve dilden dile yayıldığı için bu ürünlerin satışı ciddi oranda arttı.

Peki nedir bu kara mürver meyvesi? Faydaları ve zararları neler? Covid-19 hastalığına karşı gerçekten faydası var mı?

Kara Mürver Nedir?

Latince ismi Sambucus nigra olan kara mürver, çalı cinsindeki bazı ağaçların ortak adıdır. Kara mürver Türkiye’nin birçok bölgesi dahil, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak yetişen koyu mor meyveli, sıklıkla 9 yapraklı bir bitkidir. Kara mürverin meyvesinden, çiçeğinden ve sapından farklı şekillerde yararlanılabilir.

Diğer isimleri:  Avrupa mürver, siyah mürver, mürver çiçeği, sambucus nigra

Kara Mürver’in Faydaları Nelerdir?

Mürver, eski dönemlerden bugüne kadar halk hekimliğinde soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılmış ve bu durumlar için bir besin takviyesi olarak tanınmaktadır. 

  • İnsanlarda yapılan fazla sayıda çalışma olmasa da bazı çalışmalar mürverin grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları semptomlarını hafifletebileceğini göstermiştir.
  • Ancak bu makale yazıldığı tarihe kadar COVID-19 hastalığında kullanımı ile ilgili yayınlanmış hiç bir araştırma, çalışma ya da bunu destekleyen iyi bir kanıt yoktur. Bu sebeple birçok ülkenin sağlık bakanlığı abartılı ve ticari reklam içeren firmalara karşı inceleme başlatmıştır.

Kara Mürver’in faydalarına dair ulusal haber sitelerinin sağlık sayfaları dahil birçok sitede sıralanmış geniş listeler görebilirsiniz. Kan basıncını düzenlemekten adet düzensizliğine, kabızlıktan zayıflatma etkisinin olduğuna, ateşi düşürdüğü iddiasından kansere iyi geldiğine kadar abartılı ve mucize ilaç gibi tanıtılan onlarca hastalık!..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ananasın Lezzetiyle ve Sağlığa Katkılarıyla Mest Eden 7 Faydası

Ancak ne yazık ki şu ana kadar soğuk algınlığı şikayetlerini azaltması dışında kanıtlanmış bir etkisi bulunamamıştır. Tabi ki bu yazıdan faydası olmayacağı anlamı çıkmamalı, çünkü bağışıklık sistemini güçlendirdiği için birçok hastalığa karşı direnci arttırabilmesi de bir ihtimaldir. Yani mucizevi bir ilaç yerine destekleyici bir besin takviyesi olduğunu bilerek tüketmek, ticari kaygılarla umut verenlere karşı da sizi ve psikolojinizi koruyacaktır.

Kara Mürver Kullanımının Zararı Var Mı?

Kara mürver çayı ve kara mürver özütü olarak da kullanılabilen bu meyve, uygun miktarda ve pişirilerek tüketilmelidir. Çünkü yeterince olgunlaşmamış mürverin kabuğu, çiğ meyveleri ve yaprakları mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilen zehirli maddeler (sambunigrin) içerir. Pişirme ile bu toksin ortadan kalkacağı için pişirilerek tüketilmesi gerekir.

Ayrıca her zaman allerji ihtimalini ve sürekli kullandığınız bir ilaç varsa ilacın emilimini etkileyebileceğini aklınızda tutarak dikkatli kullanmanız önerilir.

Mürverin hamilelik veya emzirme döneminde kullanılmasının güvenli olup olmadığı hakkında yeterli bilgi olmadığı için olası olumsuz etkilerinden dolayı kullanılması önerilmemektedir.

Sonuç olarak

  • COVID-19’un önlenmesi ya da tedavisi için sadece mürver veya diğer besin takviyelerine güvenmeyin. Etkili olduklarına dair kanıt gösterilmemiştir.
  • Sağlığınızın sorumluluğu tamamen sizin elinizde! Kullanacağınız besin takviyeleri ve tamamlayıcı sağlık uygulamaları ile ilgili doktorunuza veya sağlık kuruluşlarına danışarak birlikte karar almanız sağlıklı olacaktır.