fbpx
Faydalı BitkilerBitki çaylarıSeçtiklerimiz

Yeşil Çayın Bilinen 9 Sağlık Faydası

Dünyada en çok tüketilen çaylardan biri olan yeşil çay özü, harika bir antioksidan kaynağıdır. Bunlar, kalp, karaciğer ve beyin sağlığını korumanın yanı sıra  cildinizi iyileştirmeye ve hatta kanser riskini azaltmaya kadar geniş bir fayda yelpazesine sahiptir. Dahası, birçok çalışma yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir.

Bu avantajlarına rağmen, yeşil çayın fazla tüketilmesinin zararlı etkilerinin de olabileceğini belirtelim. Bu nedenle bu takviyeleri almakla ilgileniyorsanız her zaman doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Yeşil çayın kanıta dayalı 9 faydasını sizler için derledik;

1. Antioksidanlar Açısından Zengindir

Yeşil çay’ın sağlığa faydaları çoğunlukla yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen moleküllerin neden olduğu hücre hasarıyla savaşarak vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Çalışmalar, yeşil çay ekstresinin vücudunuzun antioksidan kapasitesini artırdığını ve hücre hasarını koruduğunu göstermiştir.

Oksidatif stresin hücre yaşlanmasına sebep olduğu göz önünde alındığında yeşil çayın ne denli faydalı olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

2. Kalp Sağlığının İyileşmesine Yardım Eder

Oksidatif stres kanınızdaki yağ birikimini arttırır, bu da arterlerinizdeki iltihabı teşvik eder ve yüksek tansiyona yol açar

Yeşil çay özündeki antioksidanlar iltihabı azaltabilir ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca hücrelerde yağ emilimini azaltarak kan yağ seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Ek olarak, kandaki kötü kolestrol olan LDL ve trigliserit seviyesini azalttığı bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  D Vitamini ve eksikliği hakkında neler biliyoruz?

Yüksek tansiyon ve kandaki yüksek yağ seviyelerinin kalp hastalıkları için en önemli risk faktörleri olduğu göz önüne alındığında, bunların düzenlenmesine yardım ederek kalp sağlığının korunmasında yeşil çayın önemi göz ardı edilemez.

3. Beyin Sağlığı ve hafızaya iyi gelir

Yeşil çay özündeki antioksidanların, beyin hücrelerini oksidatif stresten koruduğu gösterilmiştir

Bu koruma, Zihinsel gerilemeye ve Parkinson, Alzheimer ve Demans gibi beyin hastalıklarına yol açabilecek beyin hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Yeşil çay özü ayrıca demir ve bakır gibi beyin hücrelerine zarar verebilen ağır metallerin olumsuz etkilerini de azaltabilir.

Bazı çalışmalarda beyninizin farklı bölgeleri arasındaki bağlantıyı geliştirerek hafızayı geliştirmeye de yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Yeşil çay ekstresinin beyin sağlığı ve hafıza üzerinde olumlu bir etkiye sahip olup ve beyin hastalıklarına karşı korunmaya da yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

4. Kilo Vermeyi Kolaylaştırabilir

Yeşil çay antioksidanların yanı sıra hatırı sayılır miktarda kafein içerir. Kateşin ve kafein birlikte çalışarak kilo vermeye yardımcı olan reaksiyonları başlatırlar.

Hem kateşinlerin hem de kafeinin termogenez geliştirebilecek hormonları düzenleyerek kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir Termogenez, vücudunuzun yiyecekleri sindirdikten sonra yakılmasını sağlayarak kalori elde etme işlemine verilen addır.

Yeşil çayın, vücudunuzu kalori yakmada daha etkili hale getirerek bu süreci artırdığı gösterilmiştir, bu da kilo kaybına neden olabilir.

Kafeine karşı duyarlı olanların, kilo kaybı için yeşil çay özü almadan önce bir doktora danışmalarında fayda vardır.

Yüksek dozda yeşil çay özü toksiktir ve ciddi karaciğer hasarına yol açabildiği unutulmamalıdır.

5. Karaciğer Fonksiyonuna Fayda Sağlayabilir

Yeşil çay özü iltihabı ve oksidatif stresi azaltarak karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.

6. Kanser Riskini Azaltabilir

Vücudumuzda oksidatif stresler sonucunda  ölen ve yaşlanan hücreler yerine kök hücrelerden yeni hücreler üretilir. Oluşan hücrelerin kontrolsüz bölünmesiyle kanser oluşabilir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cilt sağlığı için En İyi 12 yiyecek

Yeşil çay ekstresinin içerdiği antioksidanlar sayesinde hücre sağlığını korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı kanser türlerini önlemeye de  yardımcı olabildiği gösterilmiştir.

7. Cilde İyi Gelebilir

İster takviye olarak alındığında, ister cilde uygulandığında, yeşil çay özünün cilt sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bilim insanları yeşil çayın, cilde uygulandığında, cilt yaşlanması, akne, dermatit ve siğiller gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Cilde yeşil çay özü uygulanmasının cildi nemlendirdiği ve güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarını azalttığını göstermiştir

8. Egzersiz Performansının İyileşmesine Fayda Sağlayabilir

Yeşil çay özünün egzersiz performansını arttırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. İçerdiği antioksidan etkisiyle egzersizin neden olduğu oksidatif hasara karşı vücudu korurken, egzersiz kapasitesini arttırmaya yardımcı olur. Kas yorgunluğunu geciktirebilir.

9. Kan Şekerinin Düşmesine Yardımcı Olabilir

Yeşil çaydaki kateşinlerin, insülin duyarlılığını artırdığı ve kan şekeri seviyesini düzenlediği gösterilmiştir.

Bu durum göz önünde bulundurulduğunda yeşil çay takviyesi alacak diyabet hastalarının hipoglisemi gibi bir sonuçtan korunmak için doktora danışması yerinde olacaktır.

UNUTMAYIN! Sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde. Bu yazıdaki içerikler bir sağlık tavsiyesi değildir. Bir takviye almanız durumunda ve tüm sağlık sorunlarınızda doktorunuza danışmalı ve birlikte kararlar almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir