Faydalı Bitkiler

Işkın Otu Nasıl tüketilir?

            Kuzukulağı ailesine mensup olan ve genel olarak yüksek yerlerde yetişen ışkın otu  ekşi bir tada sahip olup farklı yerlerde farklı şekillerde tüketilmektedir.

Işkın otu kahverengi ve kırmızı çiçeklere sahip bir ottur. En kısası 50 cm. iken en uzunları 140 – 150 cm. aralığındadır. Soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı bir bitki olan ışkın otu karasal iklimin egemen olduğu bölgelerde yetişir. Ülkemizde en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Kivinin tadına oldukça yakın bir tadı vardır. İçerisinde bolca C vitamini bulunduran bu ot aynı zamanda da içerisinde A, B1, B2, E ve K vitaminleri barındırmaktadır.

 

IŞKIN OTUNUN FAYDALARI

·         Ateş düşürücü özelliği vardır.

·         Kuru öksürüğe iyi gelir.

·         İçeriğindeki vitaminler sayesinde gribal enfeksiyonlarda etkilidir.

·         Mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur.

·         Fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

·         Midede gaz oluşumunu engelleyerek şişkinliği önler

 

 

        IŞKIN OTU NASIL TÜKETİLEBİLİR?

En çok taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen ışkın otu çiğ olarak yenebilme özelliğine de sahiptir. Muz gibi kabuğu soyularak tüketilir.  En kolay tüketme biçimi onu kaynatarak suyunu içmektir. Bunun yanında ışkın otu kurusu yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilir. Burada ışkın otu ile ışkın yumurta ve ışkın kapuska gibi çeşitli zeytinyağlı yemekler yapıldığı gibi reçel olarak da yenilir.  Ayrıca bu ot salatalara da katılarak lezzet verir. Işkının ayrıca çayı da yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kaya Koruğu

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adaçayı: Soğuk Algınlığına Karşı Doğal Bir Kalkan