C Vitamini

C Vitamininin Vücudumuza Sağladığı 7 fayda

C vitamini vücudumuzun üretemediği ve besinlerle almamız gereken, sağlık açısından birçok faydası olan önemli bir vitamindir.

Suda çözünür ve portakal, çilek, kivi, dolmalık biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

C vitamini için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır.

Genellikle gıdalardan C vitamini almanız tavsiye edilirken, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için takviye ürünlere ve vitamin ilaçlarına yöneliyor.

İşte C vitamininin bilimsel olarak kanıtlanmış 7 faydası.

1. Kronik hastalık riskinizi azaltabilir

C vitamini , vücudunuzun doğal savunmasını güçlendirebilen güçlü bir antioksidandır 

Araştırmalar, C vitamini tüketmenin kandaki antioksidan seviyenizi %30’a kadar artırabileceğini gösteriyor. Bu, vücudun doğal bağışıklık sisteminin iltihapla savaşmasına destek olur.

ÖZET

C vitamini, kan antioksidan seviyenizi artırabilen güçlü bir antioksidandır. Bu, kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Yüksek tansiyonun dengelenmesine yardım eder

Çalışmalar, C vitamininin hem yüksek tansiyonu olan hem de olmayanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir ancak bu, yüksek tansiyonu olan kişiler tedavi için tek başına C vitaminine güvenmeleri anlamına gelmemelidir.

ÖZET

C vitamini takviyelerinin hem sağlıklı yetişkinlerde hem de yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur.

3. Kalp hastalığı riskinizi azaltabilir

Kalp hastalığı dünya çapında en önemli ölüm nedenlerinin başında yer alır.

Yüksek tansiyon, yüksek trigliserit veya LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve düşük HDL (iyi) kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere birçok faktör kalp hastalığı riskini artırır .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yaz Mevsiminin Serinletici Meyvesi Karpuz

C vitamini, kalp hastalığı riskini azaltabilecek bu risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

ÖZET

C vitamini takviyeleri, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu takviyeler, yüksek kan LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit seviyeleri dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

4. Kan ürik asit düzeylerini düşürerek gut ataklarını azaltabilir

Gut oldukça ağrılı ve eklemlerin, özellikle de ayak başparmağının iltihaplanmasını içeren bir artrit hastalığıdır. Gut hastalığı olan kişilerde şişlik ve ani, şiddetli ağrı atakları görülür.

Kandafazla miktarda ürik asit olduğunda gut belirtileri ortaya çıkar. Ürik asit, vücut tarafından üretilen bir atık üründür. Yüksek seviyelerde kristalleşerek eklemlerde birikebilir.

İlginç bir şekilde, bazı çalışmalar, C vitamininin kandaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bunun sonucu olarak gut ataklarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

C vitamini alımı ile ürik asit seviyeleri arasında bir bağlantı var gibi görünse de, C vitamininin gut üzerindeki etkileri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Hastalığınız ile ilgili doktor tavsiyesi ile hareket etmeniz her zaman önerilen en sağlıklı yoldur.

ÖZET

C vitamini açısından zengin gıdalar ve takviyeler, kan ürik asit düzeylerinin düşmesi ve gut riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

5. Demir eksikliğini önlemeye yardımcı olur

Demir, vücutta çeşitli görevleri olan önemli bir mineraldir. Kırmızı kan hücreleri oluşumu ve vücutta oksijen taşımak için gereklidir. C vitamini, demir eksikliğine yatkın kişilerde anemi riskini azaltabilir.

Demir seviyeniz düşükse, daha fazla C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek veya C vitamini takviyesi almak kandaki demir seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

ÖZET

C vitamini, et içermeyen kaynaklardan alınan demir gibi zayıf emilen demirin emilimini iyileştirebilir. Ayrıca demir eksikliği riskini de azaltabilir.

6. Bağışıklığı Artırır

C vitamini, vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur.

C vitamini cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fazla miktarda C Vitamini almanın zararı var mı?

Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir

ÖZET

C vitamini, beyaz kan hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olarak, cildinizin savunma sistemini güçlendirerek ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olarak bağışıklığı artırabilir.

7. Yaşlandıkça hafızanızı korur

Demans (Bunama) hafıza ve düşünme yeteneğinin zayıflaması anlamına gelir.

Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkiler ve genellikle yaşlı yetişkinlerde görülür.

Yiyeceklerden veya takviyelerden alınan yüksek C vitamini alımının, yaşlandıkça düşünme ve hafıza üzerinde koruyucu etki yaptığı gösterilmiştir.

ÖZET

Düşük C vitamini seviyeleri, artan hafıza ve bunama gibi riski ile ilişkiliyken, yüksek miktarda C vitamini alımının koruyucu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

C vitamininin faydaları hakkında kanıtlanmamış iddialar

C vitamininin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası olsa da, ya zayıf kanıtlarla ya da hiç kanıt olmadan desteklenen birçok asılsız iddia da vardır.

İşte C vitamini hakkında kanıtlanmamış bazı iddialar:

  • Soğuk algınlığını önler. C vitamini, soğuk algınlığının şiddetini ve iyileşme süresini yetişkinlerde %8, çocuklarda %14 oranında azaltıyor gibi görünse de, onları engellemez.
  • Kanser riskini azaltır. Birkaç küçük çalışma C vitamini alımı ile bazı kanser türlerinin riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirse de birçok ciddi çalışma, C vitamininin kanser riskini etkilemediğini bulmuştur.
  • Göz hastalıklarına karşı korur. C vitamini, katarakt gibi göz hastalıkları risklerinin azalmasıyla ilişkilendirilse de bu yanlıştır. C vitamini takviyelerinin hiçbir etkisi olmadığı gibi tersine zarar da verebilir.

ÖZET

C vitamininin kanıtlanmış birçok faydası olmasına rağmen, soğuk algınlığını önlediği, kanser riskini azalttığı, göz hastalıklarına karşı koruduğu veya kurşun toksisitesini tedavi ettiği gösterilmemiştir.

İlgili: Fazla miktarda C Vitamini almanın zararı var mı?

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir