C Vitamini

Fazla miktarda C Vitamini almanın zararı var mı?

C vitamini, birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunan önemli bir vitamindir.

Bu vitaminden yeterince almak, bağışıklık sistemini korumak için önemlidir. Ayrıca yara iyileşmesinde, kemiklerinizi güçlü tutmada ve beyin fonksiyonlarını geliştirmede önemli faydaları olduğu gösterilmiştir.

İnsanların C vitamini desteği almasının en sık nedeni, soğuk algınlığını önlediğine inanmalarıdır. Bu iddia yeterli kanıtla desteklenmese de belirtileri bir miktar azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

C vitamininin faydalarını önceki yazılarda açıklamıştık, bu yazıda ise C vitaminini çok fazla tüketmenin olası olumsuz etkilerine bakalım.

C vitamini suda çözünür ve vücudumuzda depolanmaz.

C vitamini suda çözünen bir vitamindir, Yağda çözünen vitaminlerin aksine suda çözünen vitaminler vücutta depolanmazlar. tükettiğiniz C vitamini vücut sıvıları yoluyla dokularınıza taşınır ve fazlalıkları da idrarla dışarı atılır.

Vücudumuz C vitaminini depolamadığı veya kendisi üretmediği için günlük olarak sürekli C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmek önemlidir.

Yüksek miktarda C vitamini alımı, sindirim sıkıntısı ve böbrek taşı gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

Taze meyve ve sebzeler yiyerek kolayca yeterli miktarda c vitamini alabileceğiniz için, ayrıca bir sepep veya doktor tavsiyesi bulunmuyorsa C vitamini ilaçlarını ve ürünlerini almasının gereksiz olduğunu da belirtelim.

ÖZET

C vitamini suda çözünür, bu nedenle vücudunuzda depolanmaz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan fazlasını tüketirseniz, idrarınızla atılır.

Fazla miktarda C vitamini sindirim sorunlarına neden olabilir

Yüksek C vitamini alımının en yaygın yan etkisi sindirim sıkıntısıdır.

Genel olarak, bu yan etkiler, C vitamini içeren yiyecekleri yemekten değil, vitamini takviye ilaç şeklinde almaktan kaynaklanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Portakal: Sağlık Dostu, Vitamin Deposu ve Lezzetli

Tek seferde 2.000 mg’dan fazla tüketirseniz, muhtemelen sindirim sorunları yaşarsınız. 

Aşırı C vitamini alımının en yaygın sindirim belirtileri ishal ve mide bulantısıdır.

ÖZET

Günde 2.000 mg’dan fazla C vitamini almak, ishal ve mide bulantısı gibi semptomlar da dahil olmak üzere gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir.

C vitamini aşırı demir yüklenmesine neden olabilir

C vitamininin demir emilimini arttırdığı bilinmektedir.

Yetişkinlerde yapılan bir araştırma, yemekle birlikte 100 mg C vitamini aldıklarında demir emiliminin %67 arttığını buldu.

Demir emilimini arttıran bir hastalık varsa fazla C vitamini almak, aşırı demir yüklenmesine neden olabilir ve bu da kalbinize, karaciğerinize, pankreasınıza, tiroidinize ve merkezi sinir sisteminize zararlar verebilir.

ÖZET

C vitamini demir emilimini arttırdığı için fazla tüketilmesi vücutta demir birikimine neden olan rahatsızlıkları olan bireyler için endişe kaynağıdır.

Yüksek dozda C vitamini ilaçları almak böbrek taşlarına neden olabilir

Fazla C vitamini vücuttan bir vücut atığı olan oksalat olarak atılır.

ÖZET

Çok fazla C vitamini tüketmek böbreklerinizdeki oksalat miktarını artırabilir ve bu da böbrek taşlarına yol açma potansiyeline sahiptir.

Peki C vitamininin ne kadar fazlası zararlı?

Aslında, tek başına yiyeceklerle çok fazla C vitamini almanız neredeyse imkansızdır. Sağlıklı insanlarda, önerilen günlük miktarın üzerinde tüketilen C vitamini zaten vücuttan hemen atılır.

Örneklemek gerekirse; kabul edilebilir üst sınıra ulaşmadan önce 29 portakal veya 13 dolmalık biber tüketmeniz gerekir.

Asıl risk C vitamini içeren ilaç veya ürün alındığında daha yüksektir ve ek hastalığı olan kişiler (demir biriktiren hastalıklar) daha dikkatli olmalılar.

Sindirim sıkıntısı ve böbrek taşları dahil olmak üzere C vitamininin yanetkileri, 2.000 mg’dan fazla yüksek dozlarda aldıklarında ortaya çıkıyor gibi görünmektedir.

ÖZET:

Yiyeceklerden çok fazla C vitamini tüketmek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, bu vitamini takviye ediyorsanız, erkekseniz günde 90 mg’dan veya kadınsanız günde 75 mg’dan fazla almayarak çok fazla alma riskinizi azaltabilirsiniz.

Dipnot:

C vitamini çoğu insan için genellikle güvenlidir. Bu, özellikle takviyelerden ziyade yiyeceklerle alıyorsanız geçerlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Marul'un faydaları ve besin değerleri

Ek olarak C vitamini alan kişiler, aşırı doz yan etkileri ve yaygın sindirim sorunları yaşama riski altındadır.

Neyse ki, bu potansiyel yan etkileri önlemek kolaydır – sadece C vitamini takviyelerinden kaçının.

Sağlıklı insanlarda nadiren görülen bir C vitamini eksikliğiniz yoksa, bu vitamini yüksek dozlarda almanız gereksizdir.

İlgili: C Vitamininin Vücudumuza Sağladığı 7 fayda

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir