Kalsiyum

Kalsiyum İle Kemikleriniz Daha Güçlü

Güçlü kemikler ve kaslar, sağlıklı dişler ve daha fazlası… Kalsiyum, vücut için olmazsa olmaz bir mineraldir ve vücut tarafından üretilmediği için günlük olarak gıda veya takviyelerle alınması gerekir. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskine karşı kalsiyum yönünden zengin besinler tüketmeye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olabilir!

Kemiklerin, dişlerin, kasların sağlıklı kalması, sinir sisteminin ve hücrelerin görevini yerine getirebilmesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu nedenle de çocukluktan başlayarak kalsiyumdan zengin besinleri düzenli şekilde tüketmek önemlidir. Akla ilk olarak süt ve süt ürünleri gelse de kalsiyumdan zengin bir çok besin vardır.

Kalsiyumun sağlığa faydaları

Vücudumuza faydalarının başında kemik ve diş oluşumundaki önemi sayılabilir. Kemik kütlesindeki artış 30 yaş civarında zirve yapar, bundan sonra normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kemik kaybı olmaya başlar ve kemikler zayıflamaya başlar. Günlük kalsiyum ihtiyacımızı karşılamadığımızda kemik erimesi riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Peki, günlük ne kadar kalsiyum almamız gerek? ABD’de bulunan Mayo Clinic, genel nüfus için için yaklaşık 1000 mg, gençler için 1300 mg ve 50 yaş üstü kadınlar için ise 1200 mg alınmasını öneriyor.

Kalsiyumun faydalarından bazıları;

*Kolesterol seviyesini düşürerek kalp damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Hipertansiyon, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltabilir.

*Genç yaşlara kadar kemikleri güçlendirirken ileri yaşlarda ise kemik kaybını önler.

*Gebelik zehirlenmesi riskini azaltabilir.

*Zayıflamaya destek olur.

*Kas aktivitesini düzenler.

*Kanın pıhtılaşmasında rol oynar.

*Başta ileri yaşta kadınlar olmak üzere önemli bir sağlık sorunu olan kemik erimesini (osteoporozu) önler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kalsiyum yüksekliği neden ortaya çıkar?

Kalsiyum eksikliği kimlerde görülebilir?

Yüksek risk taşıyan gruplar: Menopoz sonrası kadınlar, adet görmeyen kadınlar (Amenore), Laktoz intoleransı olan kişiler, Vejetaryen ve vegan beslenen kişilerdir.

Kalsiyumdan zengin besinlerle beslenin

Süt ürünleri

Her gün bir su bardağı yoğurt yediğimizde yaklaşık 300-350 mg kalsiyum alabiliriz. Kefir de yoğurt gibi bağırsak sistemini dengeleyen bir besindir. Parmesan gibi yoğun peynirler daha fazla olmak üzere peynirler de kalsiyumdan zengin besinlerdir.

Balık

Balıkların çoğunluğu (özellikle somon) kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzelerin kalsiyum içeriği oldukça zengindir. Lahana, ıspanak, karnabahar ve pazı; bol bol tüketebileceğiniz sebzelere örnek sayılabilir.

İlgili: Kalsiyum eksikliğinin vücuttaki etkileri nelerdir?

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi