Sağlıklı BeslenmeSeçtiklerimiz

Cinsel gücü arttıran besinler hangileridir?

Akdeniz diyeti dediğimiz, tahıllardan, sağlıklı yağlardan, sebze, meyve ve proteinden zengin beslenme tarzının, egzersiz programı ile bir araya geldiğinde cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir.

Şeker başta olmak üzere beyaz un ve sağlıksız yağlardan uzak durmak ve tüketimini azaltmak ta önemlidir.

Cinsel hormonların ve mutluluk hormonlarının daha fazla salgılanması cinsel isteği ve cinsel gücü arttırmanın önemli yollarındandır. Bir başka önemli konu ise stresin azaltılması ve sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmaktır.

Vücutta erkeklik hormonunu arttıran çinko içeren yağsız etler, tahıllar, deniz mahsülleri ile kış sebzelerinden brokoli, brüksel lahanası ve karnabahar cinsel isteği arttıran besinlerden sayılabilir.

Afrodizyak etkisi gösteren sağlıklı yiyeceklerle beslenmek cinsel gücü arttıracağı gibi, kalp damar sistemine de olumlu etkiler sağlayacaktır. Ananas, üzüm, nar, incir, karpuz, roka, kuşkonmaz başta olmak üzere mevsiminde tüm taze sebze-meyveler ile deniz ürünleri cinsel gücü artıran doğal yiyeceklerdir.

Protein içeriği yüksek gıdalar, testosteron seviyesini arttırmaktadır. Ancak, protein alımı sırasında aşırı yağlı etlerden uzak durmak önemlidir. Yağ ile kızartma yerine, ızgara ya da fırınlanarak pişirilmesi sağlık için de daha faydalı olacaktır.

Bunların dışında cinsel fonksiyonları destekleyen bitkisel ürünler de bulunur. Erkeklerde cinselliği etkileyen bitkisel desteklerden bazıları L-Arginin, L-Citrulline, Panax Ginseng, Çinko, Omega-3, Ginkgo Biloba gibi ürünler iken kadınlar için Evening Primrose Oil, menopozda Soya Lavonları, Black Cohosh gibi cinsel gücü artıran bitkiler mevcuttur.

Erkeklerde ve Kadınlarda Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

 • Badem: Çinko kaynağı olan badem, cinsel arzunun artmasına yardımcı bir rol oynar. Ayrıca cinsel performansı iyileştiren çok sayıda mineral de içermektedir.
 • Karpuz: İçerdiği sitrülin” maddesi ile cinsel bölgenin kanlanmasını ve bu sayede cinsel uyarılmanın hızlanmasını sağlar.
 • Çilek: İçinde bulunan antioksidanlar, folik asit ve C vitamini sayesinde cinsel bölgenin daha hızlı uyarılmasını sağlar.
 • Kuşkonmaz: İyi bir afrodizyak olan kuşkonmaz cinsel isteği ve uyarılmayı arttırır. İçerdiği B6, E vitamini ve folat sayesinde hem erkek hem de kadınlarda seks hormonlarının daha fazla salgılanmasına yardımcı olur.
 • Deniz Ürünleri: Midye ve istiridye gibi deniz ürünleri bilinen en önemli afrodizyaklar arasındadır. İçerdikleri yüksek çinko ve bakır sayesinde cinsel  isteği ve cinsel uyarılmayı arttırabilirler.
 • Balık ve Balık Yağı: Balık ve balık yağı, Omega-3 içeriğiyle cinel organların kanlanmasını arttırarak cinsel uyarılmayı kolaylaştırmaktadır.
 • Baharatlar: Hardal, vanilya, acı biber, meyan kökü, rezene, karanfil, tarçın, zencefil afrodizyak özellikleri ile yemeklerde baharat olarak kullanılabilir veya balla karıştırılıp tüketilebilir.
 • Susam: Çok önemli bir çinko kaynağı olarak cinsel isteği arttırdığı bilinmektedir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Başta roka olmak üzere, koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini ile beraber içerdikleri mineral ve antioksidanlarla sağlıklı bir cinsel hayatın kapılarını açıyor.
 • İncir: Bilinen en önemli afrodizyaklardan biri olan incir, sadece cinsel sağlık için değil, kalp ve damar sağlığı için de oldukça faydalıdır.
 • Kereviz: İçerdiği besin maddeleriyle cinsel isteği artıran sinyaller oluştururken, ayrıca  kalorisi düşük, posası yüksek bir besin olduğundan birçok faydalı etkiye de sahiptir.
 • Kakao: Saf kakao halindeki çikolata, kan damarlarını  genişleten nitrik oksiti artıran flavonoidler içeriyor ve özellikle elli yaş üzerindeki kişiler üzerinde cinsel gücü artırabiliyor. Çikolata alımında aşırıya kaçmadan tüketmek yeterli olacaktır.
 • Avokado: Cinsel isteği artıran hormonların salgılanmasını hızlandıran avokado, içinde sadece E Vitamini değil , kalp sağlığı için de faydalı olan B6 ve potasyum da bulundurur.
 • Sarımsak Hem cinsel hormonların salgılanması  hem de cinsel bölge damar yapısını ve kanlanmayı düzenlediğinden önemli bir afrodizyak maddedir.
 • Yulaf ve Yulaf Kepeği: Sağlıklı yaşam listelerinin vazgeçilmezi yulaf, bir yandan kan şekeri kontrolünü kolaylaştırırken diğer yandan cinsel isteği ve uyarılmayı güçlendirebilmektedir.
 • Fındık: Dünyada üretiminde birinci sırada olduğumuz  fındığın içerisinde cinsel damarları genişleterek o bölgeye kan pompalanmasına yardımcı olan ve bu sayede cinsel uyarılmayı hızlandıran L-Arginin maddesi bulunmaktadır.
 • Yeşil çay:  İçerdiği yüksek oranda C vitamini ile cinsel modu yükselterek performansı arttırdığı bilinmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Günlük Magnezyum ihtiyacı ne kadardır ve nasıl karşılayabiliriz?

Beslenme düzeninin değiştirilmesiyle ortadan kalkmayan cinsel istek ve performans sorunlarınız için doktorunuza başvurup ileri destek almanız önerilmektedir.

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi