E Vitamini

Günlük E Vitamini İhtiyacı Nedir ve Nasıl Karşılanır?

E vitamini, vücudun günlük fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için gerekli olan temel vitamin çeşitlerinden bir tanesidir. Bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkisi olan bir antioksidandır. E vitamini nedir, neden önemlidir, günlük E vitamini ihtiyacı ne kadardır ve beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? İşte bilinmesi gerekenler:

E Vitamini Nedir ve Neden Önemlidir?

E vitamini, tokoferol olarak da bilinir. Yağda çözünen bir bileşen grubunun genel adıdır ve antioksidan aktiviteye sahiptir. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarına karşı koruma sağlar. Serbest radikaller, vücuttaki normal metabolik süreçler veya çevresel toksik maddelere maruz kalmayla oluşan moleküllerdir.

Bu vitamin aynı zamanda, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını güçlendirmeye ve hücrelerin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Ayrıca, hücre zarlarını korur ve kan pıhtılaşmasını düzenler.

Günlük E Vitamini İhtiyacı Nedir?

Yetişkinlerin günlük E vitamini ihtiyacı yaklaşık 15 miligramdır. Gebelik ve emzirme durumlarına bağlı olarak bu miktar biraz artabilir.

Çocuklar ve gençler için ise günlük ihtiyaç, yaşa ve büyümeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Bebeklerin günlük E vitamini ihtiyacı 4-5 miligram arasında değişirken, 1-3 yaş arası çocuklar için bu miktar 6 miligrama çıkar. 4-8 yaş arası çocuklar 7 miligram, 9-13 yaş arası çocuklar ise 11 miligram E vitamini ihtiyacına sahiptir.

E Vitamini İhtiyacımızı Nasıl Karşılayabiliriz?

E vitaminine olan günlük ihtiyacın karşılanabilmesi için bu vitamini bol miktarda içeren yiyecekleri soframızdan eksik etmemeliyiz. E vitamininden zengin kaynaklar;

  • Zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlar,
  • Fındık, badem, ceviz, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar,
  • Ispanak, marul, maydanoz, tere, kereviz, lahana, brokoli, balkabağı gibi sebze ve yeşillikler,
  • Kümes hayvanları,
  • Hamsi, somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi balık türleri,
  • Avokado, muz ve kivi gibi meyveler,
  • Tahıllar,
  • Tereyağı,
  • Kırmızı et,
  • Yumurta gibi besinlerdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  E Vitamini İçeren En İyi Gıdalar

E Vitamininin Eksikliği Neler Yapar?

E vitamini eksikliği, genellikle yağın emilimini etkileyen bir hastalığı olan kişilerde görülen bu durumdur ve oldukça nadir görülür. E vitamini eksikliği, genellikle yetersiz beslenme, sindirim sorunları gibi çeşitli nedenlerle vücuda yeterli miktarda E vitamini alınmamasıyla ortaya çıkabilir.

E vitamini eksikliği; görme problemleri, halsizlik, kansızlık, deri ve dil çatlakları, ciltte kolay morarma, kas ve kemik ağrıları, kas kaybı, tırnak ve saç sağlığının bozulması gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler başka hastalıklarda da görülebilir bu yüzden belirtileri olan kişiler sağlık kuruluşuna başvurmalı ve muayene olmalıdır. Eğer siz de E vitamini eksikliği belirtileri yaşıyorsanız, sağlık kuruluşuna başvurup gerekli testleri yaptırabilirsiniz. Test sonuçlarına göre vitamin takviyesine ihtiyaç duyup duymadığınızı öğrenebilir ve hekiminizin önerilerine uyarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

E vitamini eksikliği tedavisi, genellikle takviye edici ilaçlar veya E vitamini içeren gıdaların tüketimiyle gerçekleştirilir. Bu takviyeler, vücuda eksik olan E vitamini miktarını tamamlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, E vitamini eksikliğinin altında yatan temel nedeni bulmak ve tedavi etmek önemlidir. Örneğin; sindirim sorunlarına bağlı olarak E vitamini eksikliği yaşıyorsanız, sindirim sistemi sağlığınızı iyileştirmek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Sonuç olarak, E vitamini eksikliği nadir görülen bir durumdur ancak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

E Vitamininin Fazlalığı Neler Yapar?

E vitamini fazlalığı genellikle toksik etkilere yol açmaz çünkü vücut fazla E vitaminini atar. Uygun dozlarda alındığında, oral olarak E vitamini kullanımı genellikle güvenli kabul edilir. Nadir vakalarda E vitamini takviyesi ağızdan alınırken, bulantı, ishal, bağırsakta kramplar, yorgunluk, zayıflık, baş ağrısı, bulanık görme ve döküntü gibi sorunlara sebep olabilir.

Çok yüksek dozlarda E vitamini almak kanın normal pıhtılaşmasını engelleyebilir ve kanama riskini artırabilir. Bu yüzden, E vitamini takviyeleri alırken dikkatli olmalı ve genellikle günlük önerilen miktarın üzerine çıkmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Göz sağlığı için en faydalı vitaminler hangileridir?

E vitamini takviyesi kullanılmalı mıdır?

E vitamini takviyeleri eczaneler ve sağlıklı yaşam ürünleri mağazalarında bulunabilir. Ancak sağlıklı bir beslenme programı ile E vitamini gereksinimi karşılanabilir. Besinlerden alınan E vitamini daha sağlıklıdır. Bilinçsiz takviye kullanımı sağlığı olumsuz etkileyebilir. E vitamini yetersizliği olanlarda veya özel diyet uygulayanlarda hekim önerisiyle takviye kullanılabilir.

Vitamin ve mineral ihtiyaçlarınız için en doğru bilgiyi sağlık uzmanlarından almayı unutmayın. Kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için bir diyetisyen veya doktorla görüşün.

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi