Gıdalar

Yaz Mevsiminin Serinletici Meyvesi Karpuz

Karpuz, yaz mevsiminde küçükten büyüğe herkesin en sevdiği meyvelerden. %92 su oranıyla serinletici etkisi olan karpuz, zengin lif içeriği, vitamin ve mineraller ile vücut sağlığına da oldukça faydalıdır.

Üstelik çekirdeği de faydalı! Buna karşın şeker oranı yüksek bir meyve olduğundan dikkatli tüketilmesi gerekir.

Karpuzun Besin Değerleri Nelerdir?

Bir porsiyonunun (200 gram) 60 kalori olmasından dolayı diyet yapanların ve sağlıklı beslenenlerin tercihleri arasında yer alan karpuzun porsiyonunda;

15 gram şeker (karbonhidrat), 0,80 gram lif ve 8 miligram likopen bulunur.

16 mg C vitamini, 13 mg A vitamini, 230 mg potasyum yanı sıra B1 vitamini, B6 vitamini, bakır, magnezyum için de iyi bir kaynak olan karpuz yağ, kolesterol ve sodyum içermez.

Yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları karpuz tüketimi konusunda doktoruna danışmalıdır. 

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuz ve Peynir

Sabah kahvaltısı veya akşam yemeğinde öğün olarak bile tüketebileceğiniz karpuzun faydalarını sıralayalım.

Kabızlığa İyi Gelir

Karpuzun su oranı çok yüksek olduğundan diüretik özelliği bulunur yani sık sık idrara çıkarır. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için faydaları olabilir. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde sindirimi düzenleyerek kabızlığı ve hazımsızlığı önler.

Kansere Karşı Faydalıdır

Kırmızı rengini domates gibi likopen adlı antioksidan maddeden alan karpuz, kansere sebep olan serbest radikallere karşı savaş açarak bunların vücuttan atılmasını sağlar. Likopen, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elma: Besleyici ve Sağlıklı bir Meyve

Karpuz, içerdiği yüksek C vitamini sayesinde de vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engeller. Yapılan araştırmalar, karpuzun özellikle prostat kanserine karşı koruyuculuğunu göstermiştir.

Kalp Sağlığını Korur, Tansiyonu Düzenler

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum kan basıncını (tansiyon) düşürerek kalp sağlığını korumaya destek olur. Potasyum, damarları genişletici ‘vazodilatatör’ etkisi ile kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği azaltır.

Karpuzda bulunan karotenoidler damarlarının sertleşmesini önleyerek kalp krizi, felç ve damar tıkanıklığı risklerini azaltmaya yardımcı olur.

Karpuzun içinde ayrıca vücuttaki nitrik oksit miktarını arttıran bir amino asit olan sitrülin bulunur. Nitrik oksit, kan damarlarını genişleterek tansiyonu düşüren, böylece kalp sağlığını korumaya yardım eden bir maddedir.

Karpuzda bulunan likopen de kolesterol ve tansiyonu dengeleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar.

Su Kaybını Önler, Susuzluğu Giderir

%92’si sudan oluşan karpuz, vücudumuz için mükemmel bir su kaynağıdır. Birçok hastalığın habercisi olan susuzluğun (dehidratasyon) giderilmesini sağlar.

Düşük Kalorilidir, Kilo Vermeye Yardımcı Olur

200 gramı sadece 60 kalori olan karpuz, su dengesini korurken tok hissetmenize de yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek lif oranı ile çok fazla kalori almadan tok kalmanızı sağlayan karpuzu diyet sırasında tercih edilebilirsiniz.

Ayrıca vücutta yağ birikimini engellemektedir.

Böbrek Taşları Üzerinde Etkili

Karpuzun idrar söktürücü özelliğe sahip olması ve içinde bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarının oluşumunu da engelleyebilir. Ancak böbrek hastalarının karpuz tüketirken doktorlarına danışması gerekir.

Göz Sağlığını Korur

Karpuzun faydalarından biri de göz sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır. Beta karoten kaynağı olan karpuzda bulunan A ve C vitamini ile lütein ve zeaksantin sarı nokta hastalığını ve kornea kalınlığını önleyebilir. Ayrıca yaşlılığa bağlı göz problemleri ve gece körlüğüne de faydası olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üzüm: Lezzetleri, Çeşitleri ve Faydaları

Spordan Sonra Karpuz Suyu İçmek Kasları Gevşetebilir

Spor yapanlar genellikle antrenman sonrasında kasların rahatlaması ve kas ağrılarının azalması için karpuz suyu içerler. Karpuz, kasları güçlendirerek egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırır.

Karpuzda bulunan sitrülin, kasları güçlendiren L-arginine dönüşerek ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Karpuzda yer alan likopen, C vitamini ve A vitamini soğuk algınlığı ve nezleye karşı korur. Ayrıca nefes darlığı ile astım sorunlarına faydası olabilir.

Parlak Cilt Ve Sağlıklı Saçlar

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak A ve C vitamini tüketmeniz gerekir. Karpuz, içindeki A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besindir.

Yüksek su oranına sahip olan karpuz aynı zamanda cildinizin nemli kalmasını da sağlar. Saçları nemlendiren sebum üretimi için gerekli A vitamini sayesinde de cildi daha canlı ve güzel gösterir.

Karpuzdaki C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı olur, cilt hücrelerini onarır.

Uyku Kalitesini Arttırır

Karpuz, yüksek magnezyum içeriği ile kaliteli uyumaya yardımcı olur. Uyku bozukluklarını ve uykusuzluk sorunlarını azaltır.

Ayrıca İçerdiği kolin sayesinde hafızayı güçlendirmektedir.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Karpuz çekirdekleri içinde bulunan “cucurbocitrin” adlı madde kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz çekirdeği, kandaki kötü kolesterolü (LDL) düşürerek kalp sağlığını korur.

Ayrıca hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendirir.

Karpuz çekirdeği, yağ emilimine de yardımcı olur ve kronik inflamasyonu azaltır.

Çiğ yemeyi sevmeyenler fırında kavurarak da tüketebilir. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği tüketmek yeterlidir.

Aşırı Karpuz Tüketiminin Zararı Var Mı?

Su oranı çok yüksek bir meyve olduğundan karpuzun idrar söktürücü (diüretik) etkisi vardır. Yani sık sık idrara çıkarır. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için yaz aylarında iyi bir besin olsa da yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları ve potasyum kısıtlaması olanlar karpuz tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kuşburnu: Doğanın Küçük Mücevheri

İnsülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastalığı olan kişiler de karpuz tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmeli ve günde 2 dilimi (280 gr) aşmamalıdır. 

İlginizi çekebilir: Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek Besinler

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi