Sağlıklı Yaşam

Hafızanızı Güçlendirmek için neler yapabilirsiniz?

Son dönemlerde unutkanlık ve hafızanın zayıflaması sadece yaşlılar için değil gençler için de önemli bir konu haline geldi. 

Bunda hafızamızı körelten, ezberleme ve sürekli tekrar etme ihtiyacımızı azaltan teknolojik gelişmelerin ve tabi dikkat dağıtan akıllı telefonların payı var. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojileri reddetmek veya telefonları hayatımızdan tamamen çıkarmak mümkün olmadığına göre hafızamızı güçlendirmenin yollarını aramalıyız.

Arada küçük notlar almak ise hafızaya iyi gelmekten öte, zamanı kayıt altına aldığı için güzel ve eğlenceli bir yoldur.

1. Sağlıklı ve dengeli beslenin

Dengeli ve çeşitli beslenme, sağlıklı bir vücut ve sağlıklı yaşamın en önemli ve en kolay yolu. Tüm vücudumuza katkılarının yanında tabi ki beyninizin de doğru bir şekilde çalışabilmesi için gerekli.

Özellikle B12 vitamini, hafıza için hayati önemde bir vitamin. 

Dengeli beslenme ile sıklıkla günlük vitamin ihtiyacı doğal yollarla karşılanmış olur. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığına rağmen vitamin seviyeleriniz düşük seyrediyorsa doktorunuzla ek takviye almayı planlayabilirsiniz.

2. Şekeri azaltın

Fazla miktarda şeker tüketmenin, bir çok kronik hastalıkla ilişkisinin yanısıra beyin fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Bu sebeple hafızanızı güçlendirmek için şeker tüketiminizi azaltmanız doğru bir karar olacaktır.

3. Balık yağı tüketin

Balık yağının cilt sağlığından, vücuttaki enflamasyonu azaltmaya, beyin gücünü arttırmaya yardımcı olmasına kadar uzanan bir çok faydası biliniyor. Balık yağında bulunan DHA ve EPA’nın hafızayı güçlendirmedeki etkisi bazı araştırmalarla gösterilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gebelikte Hangi Vitamin ve Mineral Takviyeleri Alınmalı?

Haftalık öğünlerinize daha fazla balık eklemeniz sağlığınız için iyi bir karar olacaktır.

4. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Egzersiz yapmanın bilinen bir çok faydasının yanında hafızayı güçlendirdiğini ve dikkati arttırdığını da ekleyelim. Yapılan araştırmalar, 15 dakikalık bir egzersizin zihin açıcı, dikkati ve hafızayı güçlendirici etkisinin olduğunu göstermiştir.

5. Kilonuzu ideal aralıkta tutun

Kilo fazlalığının bir çok kronik hastalığa yol açtığı artık herkes tarafından biliniyor. Ancak fazla kilonun hafızayı kötüleştirdiğini duymamış olabilirsiniz! İşte size ideal kilonuzu korumanız için bir neden daha.

6. Düzenli ve yeterli uyku

Hafıza açısından en önemli hususlardan biri düzenli, kaliteli ve yeterli süre uyumaktır. Yetişkin bir insanın günde yaklaşık 7-8 saat uyumaları önerilmektedir.

7. D vitamini düzeylerini takip edin

Yapılan bir çalışma, düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin zihinsel fonksiyonlarında daha hızlı bir düşüş görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Kemik sağlığınızın yanı sıra güçlü bir hafıza için güneşten bolca faydalanmayı ve eksiklik halinde doktorunuza danışarak takviye almayı ihmal etmeyin.

8. Beyninizi çalıştıran aktiviteler yapın

Beyninizi sürekli aktif tutacak zihinsel aktiviteler yapın. Bulmaca çözmek, dil öğrenmek, enstrüman çalmak gibi bir çok aktivitenin Alzheimer hastalığının semptomlarını yavaşlattığına dair çalışmalar mevcuttur. 

Her yaşta üretmeye ve okumaya zaman ayırın.

İlgili: B12 Vitamini Eksikliğinde Nasıl Beslenmeliyiz?

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi