D Vitamini

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini, özellikle bebeklerin kemik ve genel sağlığı için oldukça önemlidir. Peki, bebeklerde D vitamini nasıl kullanılır ve D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? İşte bu konuda bilmeniz gerekenler.

Bebeklerde D Vitamini Neden Gerekli?

D vitamini, kalsiyumun bağırsaklardan emilimini artırarak kemik sağlığını destekler. Bebeklik döneminde yeterli D vitamini almak, sağlıklı kemik gelişimi için kritik bir öneme sahiptir.

Bebeklerde D Vitamini Kullanımı

Bebekler için önerilen D vitamini, D3 vitamini olarak bilinen kolekalsiferoldür. D3 vitamini, vücutta doğal olarak üretilen formdur. Anne sütüyle beslenen bebekler, D vitamini açısından yetersiz kalabilir. Bu nedenle doktorlar, genellikle doğumdan başlayarak ilk yıl boyunca bebeklere günlük 400 IU D vitamini önerir.

D vitamini damla formunda bebeklere verilir. Bebeğin beslenme saatlerinden birinde, direkt olarak dilinin altına ya da biberonla karıştırılarak verilebilir. Önerilen dozun üzerine çıkmamak önemlidir.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D vitamini eksikliğinde bebeklerde sıklıkla görülebilen belirtiler;

 1. Huzursuzluk: Eksiklik durumunda bebeklerde aşırı huzursuzluk ve sürekli ağlama gözlemlenebilir.
 2. Kas Zayıflığı: Bebeklerde kas tonusunda azalma olabilir.
 3. Kemik Eğrilikleri: Uzun süreli D vitamini eksikliğinde bebeklerin kollarında ve bacaklarında eğrilikler oluşabilir.
 4. Başta Yumuşama: Bebeğin başının belirli bölgelerinde yumuşama hissedilebilir.

Büyüme ve gelişme bozukluğu: D vitamini eksikliği küçük yaşlarda çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Bu sorunun en yaygın belirtisi büyüme ve gelişme eksikliğidir. Özellikle bebeğin geç yürümeye başlaması ve yürümede sorunlar bu belirtinin başlıca nedenlerindendir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bebeklerde D vitamini eksikliği, zayıf bağışıklık sistemine yol açabilir ve enfeksiyonlara daha sık yakalanmalarına neden olabilir.

Raşitizm, anne sütünün yetersiz alındığı ve D vitamini eksikliği yaşayan bebeklerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. İştahsızlık, kilo alamama, kas krampları, kemik ağrıları, gelişme geriliği, bıngıldakta geç kapanma, terleme, yürümede gecikme, diş çıkmasında gecikme, kasılma ve nöbet geçirme gibi belirtilerle kendini gösteren raşitizm, kemik deformitelerine yol açabilir. Bu hastalık ileriki yaşlarda daha sınırlayıcı bir hal alabilir. Bu nedenle, bebeklerin D vitamini ve anne sütü alımına önem verilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlıklı Kemikler İçin Gerekli Vitamin ve Mineraller

Havale, küçük yaşlarda sık görülen bir rahatsızlıktır ve D vitamini eksikliği belirtisi olabilir. Yeterli miktarda D vitamini alınamaması bebekte yorgunluk, halsizlik ve ardından bayılmaya neden olabilir.

Sonuç Olarak;

D vitamini, bebeklerin kemik gelişimi için hayati bir öneme sahiptir. Ancak her vitaminde olduğu gibi D vitamini de doğru dozda kullanılmalıdır. Eksiklik belirtileri gözlendiğinde mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurmak gerekir.

Sık Sorulan Sorular

 1. Bebeklere D vitamini ne zaman başlanmalıdır?
  Doktorlar genellikle, D vitamini takviyesinin bebeklere doğumdan itibaren başlanmasını önerir.
 2. D vitamini damlasının yan etkisi var mıdır?
  Aşırı dozda kullanıldığında D vitamini zehirlenmelere yol açabilir. Ancak önerilen dozda kullanıldığında genellikle yan etkisi görülmez.
 3. D vitamini eksikliği nasıl tedavi edilir?
  Eksiklik tespit edildiğinde, doktorun önerdiği dozda D vitamini takviyesi başlanmalıdır.

Kaynaklar:

 1. World Health Organization – Bebeklerde D Vitamini
 2. Türk Pediatri Derneği

Bu içerik sağlık uzmanlarının katkısı ile hazırlanmış ve dil modeli ile düzenlenmiştir. Sitemizdeki bilgiler tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Sağlığınız ile ilgili tüm durumlarda, tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi