K Vitamini

K vitamini Demans (Bunama) Hastalığını Önleyebilir Mi?

İnsanlar yaşlandıkça, bunama riski artar. Demans, en yaygın olanı Alzheimer hastalığı olan ve milyonlarca insanı etkileyen bir grup hastalığa verilen terimdir.

Demans (Bunama) Nedir?

Alzheimer Derneği’ne göre demans “hafıza, dil, problem çözme ve günlük yaşamı etkileyecek düzeyde düşünme yeteneklerinin kaybolması durumudur.”

Demansın bazı belirtileri;

  • Sevdiklerinizin isimlerini unutmak
  • Ruh hali değişiklikleri
  • Eski anıları hatırlayamamak
  • Görevleri tamamlamakta zorluk çekmek
  • İletişimde zorluk yaşamak

Demansın tedavisi bulunmamakla birlikte, bazı ilaçlar ve terapiler semptomlara yardımcı olabilir.

K vitamini Bunama İçin Faydalı Olabilir mi?

Hem beyin hem de kemik sağlığında rol oynayan, genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini ise bugünlerde bir araştırma ile gündemde.

Yeni yapılan araştırma, K vitamininin demans hastalarında beyindeki bilişsel bozukluğa karşı koruyucu olabileceğini gösteriyor. Al-Maarefa Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, K vitamininin bilişsel bozulmayı azalttığını ve demansa karşı koruma sağlayabileceğini buldular.

17 aylık çalışmanın sonunda K vitamini takviyesi verilen deney hayvanlarında bilişsel bozukluk, kaygı ve depresyon düzeylerinin azaldığı bulundu. Ayrıca, gelişmiş öğrenme yeteneği ile hafıza konusunda da gelişme görüldü.

K vitamini kaynakları Fotoğraf: Canva

K vitamini ‘beyin sağlığını geliştirebilir’

Araştırma ekibini yöneten Profesör El-Sherbiny, “K vitamini ile yaşlılık döneminde beyinde yaşlanmaya bağlı değişiklikleri engellemede umut verici sonuçlar gözlemlendi. K vitamini seviyesinin istenen düzeyde olması ve korunması için yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmek genellikle yeterli oluyor. Ancak, yeterince tüketilmemesi durumunda takviye ilaçlar da kullanılabilir” dedi.

K vitamini genellikle yeşil yapraklı sebzelerde, brokoli, domates, bitkisel yağlar ve tahılda bulunuyor.

Araştırma ekibinin diğer üyesi Dr. Jennifer Bramen ise, sonuçlar hakkında “temkinli ancak iyimser” olduklarını, K vitamininin hangi formlarının bunamaya karşı etkili olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Günlük K vitamini ihtiyacı nedir ve nasıl karşılanır?

İlginizi çekebilir: K vitamini açısından zengin 20 yiyecek

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir