Gıdalar

C Vitamini Deposu Limonun Faydaları

Genellikle hasta olduğumuzda C vitamini almak için ıhlamur, nane ve balın yanında bolca tükettiğimiz limonun faydaları saymakla bitmez. İşte limon yememiz için nedenler..

Limonun faydaları

Sofralarımızda sıkça tükettiğimiz ve kozmetik ürünlerin de içeriğinde bulunan limon, yemeklere lezzet vermenin yanı sıra saç sağlığından cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılır. Aynı zamanda vücut direncini artırır ve soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, artrit gibi birçok rahatsızlığın tedavisine de yardımcı olabilir. 

Çok güçlü bir antibakteriyal olan pektin lifi içerdiğinden dolayı sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Pektin lifleri, iştahın kontrolünü sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.

1. Limon bağışıklığımızı güçlendirir

Yazın serinlemek için içtiğimiz limonatanın, kışın gripten korunmak için ıhlamurla beraber tükettiğimiz limonun C vitamini deposu olmasının dışında vücut için birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Grip belirtilerini azaltmak için ve vücut direncimizi artırmak için limonu sofralarınızdan eksik etmeyin.

2. Kalbi krizi riskini azaltır

Bir orta boy limon 44 mg C vitamini içerir. Bu, günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısından fazlasına denk gelir. Yapılan araştırmalar, C vitamini sayesinde dokulara esneklik sağlayan kolajen üretiminin uyarıldığı ve damar sertleşmesinin önüne geçtiğini göstermiştir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde de damarlarda birikerek tıkanıklığa yol açan serbest radikalleri uzaklaştırarak kalp krizi ve felç riskini azaltır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Marul'un faydaları ve besin değerleri

Limon yüksek tansiyona da iyi gelebilir. Orta yaş grubu kadınlar üzerine yapılan bir çalışma, gün içerisinde daha çok limon veya limon suyu tüketen kadınlarda kan basıncının daha düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kalp sağlığının korunmasında içindeki liflerin de rolü vardır. Limon, lif açısından oldukça zengindir ve bu sayede kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesine de yardımcı olur.

3. Asidik yapısıyla böbrek taşlarını önlemede yardımcıdır

Çok sık görülen tekrarlayabilen bir sağlık sorunu olan böbrek taşı, vücuttaki sitrik asit seviyesinin artmasıyla önlenebilir. Limonda bulunan sitrik asit, idrar miktarını ve idrar pH’ını artırarak böbrek taşının oluşmayacağı bir ortam yaratabilir.

Limonun ödem söktürücü etkisi de bulunmaktadır.

4. Demir emilimini artırarak kansızlık sorununu azaltır

Et, tavuk ve balık gibi hayvansal besinlerden alınan demir vücudumuzda bitkisel besinlere göre daha kolay kullanılır. Bağırsaklardan yeterli demir emilimi olmadığında vücuttaki demir seviyesi düşer ve kansızlığa neden olabilir. Limon, içeriğindeki demirin yanı sıra bitkisel demir emilimini artırması sayesinde kansızlığı önler.

5. Limonun suyunu değil, kendisini tüketin

Limonun kilo vermeyi nasıl sağladığı ile ilgili farklı görüşler vardır. Limonun içinde çözünen pektin lifinin midede genişleyerek daha uzun süre tokluk hissi verdiği düşünülmektedir.

Birçok kişi limonun kendisini değil suyunu tüketmeyi tercih eder. Ancak limon suyu pektin içermediği için sadece suyunu tüketmek tokluk hissi sağlamaz.

Limonu tüketmek kilo vermeye etkili olsa da aşırı yemekten kaçınmak gerekir. Limon yemenin tek başına zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi olan bir şey olmadığı da unutulmamalıdır.

6. Eklem iltihaplarına iyi gelir

Limonun içindeki antioksidanlar, eklemlerde iltihap birikmesini (artrit) ve eklem şişliğini azaltmaya yardım eder.

7. Skorbüt tedavisinde etkilidir

Günümüzde daha çok yaşlılarda görülen, diş eti kanaması ve diş eti çekilmelerinin sebebi olan skorbüt tedavisinde C vitamini deposu olan limon, etkili bir çözüm olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek Besinler

8. Sindirime yardımcı olur

Limon, sindirim sistemindeki toksinleri gevşeterek sindirimin daha sağlıklı olmasına yardım eder. Mide ekşimesi, gaz ve şişkinlik gibi şikayetlerin azalmasına da yardımcı olur. Ancak aşırı tüketimi mide asidini artıracağından zararlı olabilir.

9. Ruh halini iyileştirebilir

Limon aromaterapi ile kullanıldığında, yorgunluk ve anksiyeteyi azaltarak, ruh halini iyileştirebilir ve konsantrasyonu arttırabilir.

Limon ile başka bitkilerin karışımları

Limonlu su: Limonlu su güne başlarken daha enerjik hissedilmesini sağlar, akneli ciltlere iyi gelir. Ayrıca günlük sıvı tüketimine katkıda bulunmakta ve ödem atımına yardımcı olabilmektedir.

Nane limon: Mide bulantısı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerini rahatlatmaya yardım edebilir.

Maydanoz ve limon: Bu karışım diüretik etkisi sayesinde vücutta biriken fazla suyun uzaklaştırılmasını sağlayarak ödem atmaya yardımcı olabilir.

Zencefil ve limon: Enfeksiyon ile savaşmak için iyi bir ikilidir; soğuk algınlığı ve gripte bağışıklığı güçlendirmek için tüketilebilir.

Limon –sarımsak: Limon-sarımsak karışımı yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

Limonlu soda: Maden suyu-limon karışımı ile yaz aylarında fazla terleme ile atılan elektrolitlerin dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Ballı limon:  Limon-bal karışımı soğuk algınlığına iyi gelir; bağışıklığı artırır. Ayrıca ılık suya karıştırılan bir miktar bal ve limon suyu boğaz ağrısını azaltabilir.

Limon suyu ile kilo verilir mi?

Limon suyunun zayıflama üzerine doğrudan kanıtlanmış bir etkisi bulunmamıştır. Limon suyu veya limonlu su tüketmek iştahı kontrol etmeye yardımcı olurken, günlük sıvı tüketiminin artışına da katkıda bulunup zayıflamaya destek olabilmektedir.

Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

Limon kabuğu içerdiği pektin ve bileşenler sayesinde kolesterolün düşürülmesine yardım eder. Ayrıca pek çok antimikrobiyal ajan içermekte, ciltte akneye iyi gelebilmektedir.

Limon yağının faydaları nelerdir?

Limon yağı kokusunun beyinde norepinefrin konsantrasyonunu arttırarak daha iyi bir ruh hali sağladığı bazı araştırmalarda gösterilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hangi Yağlar Daha Sağlıklı? Hangisini Kullanmalıyız?

Limonun cilde faydaları

Limon, akneye neden olabilen bakteri türleri ile savaştığı ve içerdiği sitrik asit ile C vitamini sayesinde akneye iyi gelebilmektedir. Akne üzerine olumlu etkisini görebilmek için sabahları limonlu su içilebilir.          

Ayrıca, limon yağı saç ve cilde parlaklık vermektedir.

Limonun zararları var mı?

Limon yemenin, aromaterapi yolu ile limon yağı solumanın herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Bunun yanı sıra güneş yanığı bulunan cilde limon ve ürünleri uygulanmaması gerekir. 

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi