Gıdalar

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, güçlü yapısı sayesinde hem hijyen hem de beslenme amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Elma sirkesi aslında evde kolaylıkla yapabileceğimiz bir sirke türü. Ancak elma sirkesinden mucizeler beklemek de yanlış olacaktır. Elma sirkesinin kan şekerini düşürmesinden kilo verme etkisine kadar birçok faydası olduğu öne sürülür. Ancak asidik yapısı nedeniyle zararları da olabilir.

Elma Sirkesi Ne İçin Kullanılır?

Mikrop öldürücü özelliğiyle temizlikte kullanılır. Cam parlatmak için sıklıkla kullanılır.

Elma sirkesi antiseptik olduğu için özellikle mutfak temizliğinde ve kişisel bakımda tercih edilir. Ayrıca meyve ve sebzelerin temizlenmesinde kullanılır. Elma sirkesi hamur kabartmak amacıyla, salataları soslamak için ve bazı yemeklerde tercih edilir.

Elma sirkesi direkt tüketilmesinin yanı sıra boğaz ağrısında gargara olarak ta kullanılır. Direkt içilmesi asitli yapısından dolayı diş minesine zarar verebilir. Zayıflayan mine ve mineral kaybıyla birlikte de çürüklere açık hale gelir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi, çok yüksek miktarda vitamin ve mineral içermese de faydalı olmasını sağlayan özelliği fermantasyon sürecinde oluşan asetik asittir. Bu doğal probiyotik, sindirim sistemi ve bağırsaklar üzerinde faydalıdır. Ayrıca antioksidan özelliği ile hücrelerin zarar görmesini engeller.

Kan Şekerini Düşürebilir

Elma sirkesinin faydaları ile ilgili en yaygın inanış; kan şekerinin kontrolünün sağladığı ve diyabetin önlenmesinde yardımcı olmasıdır. Yemekten sonra elma sirkesi tüketmenin kan şekerini düşürdüğü iddia edilir. Bu da tip 2 diyabetli ve prediyabetli kişilere destek olabilir. Ancak elma sirkesinin tek başına kan şekerini düşürmez. Diyabeti önlemek ve kan şekerinizi dengede tutmak için doğru bir diyet uygulamanız gerekir. Elma sirkesi Diyabet tedavisinde sadece yardımcı bir rol üstlenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elma Sirkesi: Doğal ve Faydalı Bir Mucize

Kalp Sağlığını Destekler

Elma sirkesinin, atardamarlarda yağ oluşmasına neden olan trigliseridleri düşürücü etkisi vardır. Ayrıca elma sirkesi, kötü kolesterolü (LDL) nötrolize etmeye yardımcı olabilen pektin adlı bir lif içerir.

Bağışıklık Sistemini Korur

Elma sirkesindeki dost bakteriler, bağışıklık sistemini güçlü kılarak enfeksiyonlardan korunmanıza yardım eder. Ayrıca hastalandığınızda da çabuk iyileşmenizi sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilo vermek isteyen kişiler için elma sirkesi iyi bir yardımcı olabilir. Ama sadece elma sirkesi içerek kilo vereceğinizi düşünmeyin. Uyguladığınız sağlıklı bir diyete elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Salatalarınıza ya da bazı yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

Elma Sirkesi Mideye İyi Gelir mi?

Pastörize edilmemiş elma sirkesi, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan bağırsak dostu bakteriler içerir. Bu da hazımsızlık, şişkinlik sorunları olan kişiler için rahatlatıcı olabilir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi, kuruyan cildi yumuşatabilir. Antibakteriyel ve antifungal özelliği ile daha sağlıklı cilt ve tırnaklar için doğal bir ilaç görevi görür.

Elma Sirkesinin Şaça Faydaları

Elma sirkesinin özellikle kuru saçlarda faydaları görülebilir. Kuru, kırılgan saçlarınız veya kaşıntılı bir saç deriniz varsa, birkaç damla elma sirkesi ile faydasını görebilirsiniz. Şampuan sonrası kullanabileceğiniz elma sirkesi, saçınızın pH dengesini korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra, elma sirkesi saçlarda kepek oluşmasını da engelleyebilir.

Elma Sirkesinin Yüze Faydaları

Cildin pH’ını dengelemede yardımcı olurken pürüzsüz ve yumuşak bir yapısı oluşmasına zemin hazırlar. Doktorunuzun kontrolünde yüzünüze uygulayacağınız elma sirkesi, peeling etkisi yaratabilir.

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilmelidir?

Elma sirkesi salata ve turşuda sıkça kullanılır. Salata sosunu veya turşuyu elma sirkesiyle yapabilirsiniz. Elma sirkesi, turşuda bulunan güçlü asit, yiyeceklerin bozulmasına neden olan bakterileri engeller. Bal ve zeytinyağı ile elma sirkesini karıştırarak salata sosu hazırlayabilirsiniz. Elma sirkesini tuz yerine tercih edebilirsiniz. Ayrıca maden suyu ve meyve sularına ekleyerek de tüketebilirsiniz. Elma sirkesi için günlük önerilen miktar 15-30 ml’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kolajen deposu besinler

Yüzünüz için buhar banyosunda 2 tatlı kaşığı elma sirkesi kullanabilirsiniz. 15 dakika boyunca yüzünüzü buhara tutup başınıza havlu örtün ve bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu buhar banyosu, gözenekleri açarak kirleri temizlemeye yardımcı olur.

Saçlarınız için elma sirkesiyle bir solüsyon hazırlayabilirsiniz. Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu bir şişede karıştırın. Yıkadıktan sonra bu solüsyonu saçlarınıza uygulayın ve durulayın.

Elma sirkesi ayak mantarına karşı da kullanılabilir. Bir ölçü elma sirkesine 2 ölçü ılık su ekleyip ayaklarınızı bu suda bekletin. Bu şekilde ipeksi bir cilde sahip olursunuz.

Elma sirkesi, sivrisinek ve böcek ısırıklarının hem kaşıntısını hem de acısını azaltmak için kullanılabilir.

Elma sirkesinin zararları

  • Elma sirkesi mide ve dişlerinize zarar verebilir. Elma sirkesinin dişleri beyazlattığı ve parlattığına dair yanlış bir bilgi vardır. Sirke yapısıyla parlaklık verse de diş minesine bir o kadar zarar verir. Siğil gibi sorunlu ciltlere doğrudan uygulandığında yanıklara sebep olabilir. Bazı durumlarda boğaz tahrişine ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca potasyum seviyelerini düşürebilir.
  • Böbrek hastalığı olanlar için de asitli yapısı nedeniyle elma sirkesi sakıncalı olabilir. Direkt içilen elma sirkesi böbreklerin çalışmasını olumsuz etkileyebilir.
  • Yine elma sirkesinin asitli yapısı reflü hastalığı olanlar için zararlı olabilir.
  • Ayrıca elma sirkesini temizlik amacıyla kullanırken çamaşır suyu gibi kimyasallarla karıştırmayın. Bu durum zehirlenmelere yol açabilir.

Ateşi Düşürmek İçin Sirkeli Su Kullanılmalı mı?

Eskiden ateş düşürmede sıkça kullanılan sirkeli su hala uygulanabiliyor. Elma sirkeli su ile ıslatılmış bez vücut sıcaklığının düşürülmesinde yatıştırıcı olabilir. Ancak ardından daha yüksek derecelerde ateşe sebep olabilir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

“Elma sirkesi nasıl yapılıyor?” sorusunun cevabı aslında çok basittir. Çünkü elma sirkesi aslında elmadaki şekerin fermente olmasıyla elde edilir. Elmadaki şeker, maya ile alkole dönüşür. Bakteriler, bu alkolü asetik aside çevirir. Bu da sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu verir. Elma sirkesinin iki farklı üretim şekli vardır. Birincisi geleneksel yöntem olarak da bilinen, bir varilin yüzeyinde asidik asit bakteri kültürünün tabaka oluşturduğu yüzeyel bir tekniktir. Bu tabaka ‘sirke anası’ olarak bilinir. Ev yapımı elma sirkesinin faydaları nedeniyle kişiler bu yöntemi evde uygulayarak sirke elde ederler. Diğer yöntem ise daldırma yöntemi olarak adlandırılan ticari olarak da tercih edilen endüstriyel yöntemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mango: Lezzetli, Ferahlatıcı ve Sağlıklı Bir Egzotik Meyve

Elma Sirkesi Tansiyonu Düşürür mü?

“Elma sirkesinin faydaları nelerdir” ve “Elma sirkesi nasıl kullanılır?” soruları bir merak konusudur. Ancak hiçbir besinden mucizevi faydalar beklenmemelidir. Örneğin elma sirkesinin kanser, yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavinde iyileştirici etkileri olduğundan bahsedilir. Ancak bununla ilgili araştırmalar yetersizdir. Hatta tansiyon ilacı kullanan kişilerin doğrudan elma sirkesi içmesi sağlık sorunlarına yaratabilir. “Elma sirkesi tansiyonu düşürür mü?” diye merak ederken sağlığınızdan olmayın.

Elma sirkesi sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine ekleyebileceğiniz bir besindir. Ancak asitli yapısı nedeniyle fazla ve yanlış tüketimi çeşitli sorunlara neden olabilir. Kilo vermek uğruna ya da kan şekerinizi düşürmek için elma sirkesini direkt olarak tüketmeyin. Elma sirkesinden alacağınız faydaları diyetinizin içinde tükettiğiniz salatanın sosuna elma sirkesi koyarak almaya çalışın. Kilo vermeye ya da kan şekerinizi dengede tutmaya çalışıyorsanız, egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin.

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi