Hastalıklar

Araba Tutmasına Ne İyi Gelir?

Araba tutması (hareket hastalığı), araçta seyahat ederken oluşan mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum bazı kişilerde nadiren görülürken, bazı kişilerde bebeklikten beri gözlemlenen bir durumdur. Bu durum, beyindeki denge merkezi ile gözlerin algıladığı hareketler arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanır.

İşte araba tutmasını önlemek ya da semptomlarını hafifletmek için birkaç öneri ve çözüm;

Araba Tutmasına İyi Gelecek Öneriler;

Ön Koltukta Oturun

Ön koltukta oturmak, hareket algısını ve gerçekte olanı daha iyi eşleştirebilir. Böylece, beynin hareketle ilgili çelişkili sinyaller almasının önüne geçebilir.

Dışarıyı İzleyin

Denge sisteminin bozulmasını önlemek için, ani hareketlerden kaçının. Dik oturarak camdan dışarıyı izleyin. Araba penceresinden dışarıya odaklanarak ufka bakmak, gözlerinizin ve iç kulağınızın hareket algısını eşleştirmesine yardımcı olabilir.

Yemek ve İçecekleri Sınırlayın

Yolculuk öncesi ağır yağlı ya da baharatlı yiyeceklerden kaçının. Alkol ve kafein tüketimini sınırlayın.

Taze Hava

Araba tutmasına en iyi gelen şey, temiz hava almaktır. Yolculuğa başlamadan 15 dakika önce temiz hava alın. Yolculuk esnasında, hava çok rüzgarlı değilse camınızı hafif aralayın. Mide bulantınız çok şiddetlenirse, bir kenarda durup temiz havaya çıkın. Böylece vücudunuzun dengesi yerine gelecektir. Bu, mide bulantısını hafifletebilir.

Yavaş ve Derin Nefes Alın

Mide bulantısını hafifletmek için yavaşça derin nefes alıp verin.

Cep Telefonuna bakmayı ve Okumayı Sınırlayın

Okuma veya cep telefonunuzla oynamak, hareket hastalığını tetikleyebilir. Gözlerinizi yolculuk sırasında bu tür aktivitelerden uzak tutun. Eğer arabayı siz kullanmıyorsanız, uyumayı deneyebilirsiniz. Uyumak, mide bulantısını geçirmenin en etkili yoludur. Eğer uyuyamıyorsanız, görsel ve işitsel uyarıları en aza indirin. Bunun için gözlük takabilir ve kulak tıkaçlarını kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  HPV Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Enfeksiyon, Aşı ve Korunma Yolları

Araba Tutmasına Karşı Doğal Çözümler;

Zencefil

Araba yolculuğuna çıkmadan önce bir fincan zencefil çayı tüketmeniz, mide bulantısını ve baş ağrısını önleyebilir. Zencefil çayı dışında zencefil pastil veya zencefil tabletleri de deneyebilirsiniz.

Tuzlu Kraker

Mide bulantısı konusunda tuzlu krakerin çok etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca bu krakerler, midedeki aşırı asitlenmeyi de engeller. Açlığı bastırma konusunda da son derece etkilidir.

Naneli Sakız

Sadece kokusuyla bile rahatlık veren naneli sakız veya naneli şeker, birkaç saat boyunca mide bulantısını önleyebilir.

Limon Suyu

Araba yolculuğuna çıkmadan önce deneyebileceğiniz yöntemlerden biri de, limon suyudur. Limon suyu, bağırsak ve mide sağlığını olumlu etkiler ve bulantının önüne geçebilir.

Bilek Bantları

Bazı insanlar için akupresür bilek bantları (deniz tutması bantları) mide bulantısını hafifletebilir.

Bulantıya iyi gelen İlaçlar

Eğer diğer yöntemler işe yaramazsa, reçetesiz satılan veya doktorunuzun önerdiği hareket hastalığı ilaçlarından faydalanabilirsiniz. Ancak bu ilaçları kullanmadan önce yan etkileri hakkında bilgi edinmekte fayda var.

Eğer araba tutmasını engellemek için bu önerilere rağmen hala problem yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda var. Özellikle semptomlar çok şiddetliyse, kulak burun boğaz veya sinir sistemi konusunda bir doktora görünebilirsiniz.

Bu içerik sağlık uzmanlarının katkısı ile hazırlanmış ve dil modeli ile düzenlenmiştir. Sitemizdeki bilgiler tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Sağlığınız ile ilgili tüm durumlarda, tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi