Sağlıklı Beslenme

Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Kemik suyu, mutfaklarda sıklıkla tercih edilen ve yemeklere lezzet veren bir besindir. Her yaş grubunda kişilerde bağışıklığı destekleyen, sindirimi düzenlemekten, kas ve kemiklerin gelişimine kadar sağlığa faydalı birçok etkisi olduğu bilinen kemik suyunun faydalarına değinelim.

Kemik suyu nedir?

Kemik suyu, kemiklerin demlenerek içindeki bağ dokularının ortaya çıkmasıyla oluşan bir sıvıdır. Kemik suyu yapımında büyükbaş hayvanların yanı sıra kümes hayvanları ve balık kemikleri de kullanılabilir.

Kemiklerin bir miktar sirke ile suda kaynatılması, kemiklerin içindeki ilikten besinlerin salınmaya ve diğer dokuların su içerisinde parçalanmasına yardımcı olur. Sonuçta ortaya lezzetli ve besleyici bir et suyu çıkar.

Kemik suyu ayrıca bu dokulardan elde edilen mineraller başta olmak üzere diğer önemli besinleri de içerir.

Kemik suyunun faydaları nelerdir?

1. Son derece besleyicidir

Kemiklerin bizzat kendisi kalsiyum, magnezyum ve fosfor dahil olmak üzere birçok vitamin ve besin açısından zengindir.

Ayrıca kemik suyunun demlenmesiyle bağ doku ve kıkırdak dokudan da çeşitli besinler açığa çıkar.

Dokular ve kemikler de kolajen içerir. Pişirme, kollajeni jelatin’e dönüştürür ve böylece vücuda proteinlerin yapı taşı olan amino asitleri sağlamaya destek olur.

Kemik iliğinin içerdiği besinler şöyle sıralanabilir;

  • Demir
  • A ve K vitaminleri
  • Yağ asitleri
  • Selenyum
  • Çinko
  • Mangan

Kemik suyundan yukarıda saydığımız besinleri elde edebileceğimiz gibi kemik suyunun sindirimi kolaylaştırıcı etkisinden de faydalanabiliriz.

Kemikler demlenirken , tencereye çeşitli sebzelerden de ilave etmenin ortaya çıkan kemik suyunun içeriğini daha da zenginleştireceği de akılda olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emzirme Döneminde Beslenme Rehberi

2. Eklemleri koruyabilir

Kemik suyu, eklem sağlığı için önemli olan kolajene dönüşebilen bir jelatin kaynağıdır. Eklemlerdeki kıkırdak, sürekli kullanımdan dolayı aşınma eğilimindedir. Bu yüzden eklemlerde oluşan basınç artışı stres miktarını arttırır ve eklemlere zarar verir.

Bilim insanları jelatin takviyesinin dokulardaki kolajen miktarını artırdığını göstermişlerdir. Bu, eklemlerin gereksiz stresten korunmasına yardımcı olabilir.

Kemik suyu tüketmek, jelatin sayesinde eklemlerin korunmasına yardımcı olabilir.

3. Osteoartritle savaşmaya yardımcı olabilir

Kemik suyunda bulunan bileşiklerin eklemlerin korunmasına yardımcı olduğundan söz etmiştik. Kemik suyunun bir eklem ve kemik iltihabı olan osteoartritin önlenmesi ve tedavisinde de faydalı olduğu bilinmektedir.

Bilim insanlarının araştırmaları ile, kolajenin osteoartritli kişilerde ağrı, sertlik gibi diz eklemi şikayetlerini iyileştirebileceği ortaya çıkarılmıştır.

4. İltihabı azaltmaya ve bağırsak hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir

Kemik suyunda bulunan glutamin gibi bazı amino asitler sindirim için yararlı olabilir.

Barsak zarının hasar gördüğü inflamatuavar barsak hastalıkları gibi bazı hastalıkların tedavisine katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

Günlük kemik suyu içmek, antienflamatuar amino asitleri vücuda sokmanın kolay bir yoludur.

5. Uykuya yardımcı olabilir

Kemik suyundaki amino asitler bazı insanlarda uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir. Yapılan bazı araştırmalarda amino asitlerden glisinin uykuyu iyileştirmek için faydalı olduğu gösterilmiştir.

Uyumadan önce glisin alan kişiler ertesi gün daha iyi uyuduklarını ve daha az yorgun olduklarını hissedebilirler. Bu insanlar için, basit bir akşam yemeğinde kemik suyu içmek uyku kalitesini arttıracaktır.

6. Kilo kaybını destekleyebilir

Kemik suyu sayesinde vücut daha uzun süre tok hissedebilir. Protein bakımından oldukça zengin olup kalori kısıtlamasına yardımcı olur. Bu da kilo vermek isteyenlere cezbedici bir duruma dönüşebilir.

Kemik suyu içmek veya basit bir çorba yapmak, öğüne daha fazla protein eklemenin ve çok fazla kalori tüketmeden tok kalmanın güzel bir yolu olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüksek Miktarda Demir İçeren Besinler

Kemik suyu nasıl kullanılır?

Kemik suyu çeşitli şekillerde tüketilebilir. Günde ortalama 1 çay bardağı tüketilmesinin yeterli olduğu düşünülmektedir. Çorba, güveç ve pilavınıza ekleyebilir, ya da yoğun bir günün ardından rahatlamanıza yardım etmesi için biraz limon ile sıcak bir bardak içebilirsiniz. Tat katmak için farklı baharat kombinasyonları ya da sebzeler ekleyerek deneyebilirsiniz. Çok olmamak kaydıyla tuz, sarımsak, karabiber, zencefil, pul biber eklenebilir.

Rutinde kemik suyu tüketimi kan kolesterol düzeylerini arttırabileceği için kalp damar hastalığı veya kolesterol yükseğiyle ilişkili herhangi bir hastalığınız varsa kemik suyu tüketiminden kaçınılması oldukça önemli.

Unutmayın! Sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde. Bu makalede yazılanlar ve sitedeki diğer paylaşımlar bir tedavi tavsiyesi değildir. Her türlü sağlık sorununuzda doktorunuza başvurmalı ve birlikte kararlar almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir