D Vitamini

D Vitamini Eksikliği Depresyon Yapar Mı?

Modern hayatta, birçok insan kapalı mekanlarda çok vakit geçiriyor, bu da doğal olarak güneş ışığından yoksun kalmalarına sebep oluyor. Peki, bu D vitamini eksikliğine neden olabilecek yaşantının ruh halimiz üzerinde ne gibi etkileri olabilir? D vitamini eksikliği ile depresyon arasında gerçekten bir bağlantı var mı? İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:

D Vitamini ve Ruh Sağlığı

D vitamini, sadece kemik sağlığı için değil beyin fonksiyonları için de kritik bir öneme sahiptir. Beyinde D vitamini reseptörleri bulunmaktadır ve bu reseptörler, ruh halimiz üzerinde etkili olan birçok farklı beyin fonksiyonunda rol oynamaktadır.

D Vitamini Eksikliği ve Depresyonun İlişkisi

Bilimsel Araştırmalar: Bazı araştırmalar, D vitamini eksikliğinin depresif belirtilerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle yaşlı bireylerde, düşük D vitamini seviyelerinde daha şiddetli depresyon belirtileri görülmüştür.

D vitamini, seratonin gibi beyindeki bazı nörotransmitterlerin üretiminde rol oynamaktadır. Seratonin, ruh halimizi düzenleyen önemli bir nörotransmitterdir. D vitamini eksikliği, bu nörotransmitterlerin dengesizliğine yol açarak depresyon riskini artırabilir.

Ancak, D vitamini eksikliği ve depresyon arasındaki ilişki tam olarak anlaşılmış değildir.

Unutmayın, depresyona neden olan ve ruh halinizi etkileyen bir çok sebep vardır. Depresyon belirtileriniz varsa bir uzmana görünüp tedaviye başlamanız daha sağlıklıdır.

Öneriler ve Önlemler

Eğer depresyon belirtileri yaşıyorsanız, D vitamini seviyenizi kontrol ettirebilirsiniz.

D vitamini eksikliğinizi gidermek için güneş ışığına maruz kalmaya çalışın ve D vitamini bakımından zengin besinleri diyetinize ekleyin.

Depresyon belirtileriniz devam ederse, mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. D vitamini takviyesi almak depresyon belirtilerimi azaltabilir mi?
  Bazı insanlarda, D vitamini takviyesi depresyon belirtilerini azaltabilir. Ancak her birey için bu durum geçerli olmayabilir. Doktor önerisi olmadan takviye almak doğru değildir.
 2. D vitamini eksikliği dışında depresyonun diğer nedenleri nelerdir?
  Genetik, hormonal dengesizlikler, stres, bazı ilaçların yan etkileri ve diğer tıbbi durumlar, depresyonun nedenleri arasında sayılabilir.
 3. D vitamini eksikliğinin diğer ruh sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?
  D vitamini eksikliği, sadece depresyon riskini artırmakla kalmaz, aynı zamanda anksiyete, yorgunluk ve halsizlik gibi diğer ruhsal sağlık sorunlarına da yol açabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  D Vitamini K Vitamini Olmadan Zararlı mı ?

Kaynaklar

 1. Anglin RES, Samaan Z, Walter SD, McDonald SD. Vitamin D deficiency and depression in adults: systematic review and meta-analysis. Br J Psychiatry. 2013;202:100-107.
 2. Hoang MT, Defina LF, Willis BL, et al. Association between low serum 25-hydroxyvitamin D and depression in a large sample of healthy adults: the Cooper Center longitudinal study. Mayo Clinic Proceedings. 2011;86(11):1050-1055.

Bu içerik sağlık uzmanlarının katkısı ile hazırlanmış ve dil modeli ile düzenlenmiştir. Sitemizdeki bilgiler tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Sağlığınız ile ilgili tüm durumlarda, tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi