Sağlıklı BeslenmeSağlıklı YaşamSeçtiklerimiz

Cildinizi Gençleştiren Kolajen Üretimi Nasıl Artırılır?

Kolajen, cildimiz ve vücudumuzdaki diğer bazı organlarca üretilen yapısal bir proteindir. Kolajen, elastin gibi diğer proteinlerle beraber genç ciltte daha fazla bulunur. Bu yüzden de çocuk ve gençlerin cildi pürüzsüz ve parlaktır, Yaşla birlikte üretimi azaldığı için cilt esnekliği de azalmış olur. Kolajenin, cildi güçlendirme, pürüzsüzlük ve esneklik kazandırma konusunda keratin ile birlikte önemli bir yeri vardır.

Kolajen gençlerde daha fazla olsa da, aslında yaşadığımız yıllar boyunca vücudumuz kolajen üretimine devam eder. Ancak yaşlandıkça bu üretim azalır ve ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir.

Kolajen üretimini artırmak için öncelikle kolajen azalmasına neden olan faktörleri bulup buna yönelik önlemler alınmalı ve tedavi planlaması yapılmalıdır.

Sigara, güneş ve şekerden uzak durun ve uyku düzeninizi sağlayın

Vücudumuzdaki kolajeni azaltan en önemli etkenlerden biri sigaradır. Yapılan bazı araştırmalarda sigaranın kolajen üretimini %18-22 oranında azalttığını gösterilmiştir. Parlak, güçlü ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için sigarayı bırakmayı hemen şimdi düşünebilirsiniz.

Kolajen üretimini azaltan diğer etken ise güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmaktır. Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde güneşe doğrudan maruz kalmamak veya güneş kremleriyle korunmak oldukça önemlidir.

Ve tabi ki fazla miktarda şeker tüketimi de kolajen üretimini azaltan faktörlerden birisidir. Şekerin bu ve diğer bir çok zararını düşününce işlenmiş şekerli gıdalar başta olmak üzere şekerden olabildiğince uzak durmak mantıklı bir karar olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sağlıklı Saç, Cilt ve Tırnaklar için faydalı Vitaminler

Kolajen üretimini ciddi şekilde azaltarak cildin genç görünmesini baltalayan diğer konular da stres, sağlıksız beslenme, hava kirliliği ve hareketsizliktir.

Uyurken vücudunuz her gün meydana gelen hasarı tamir eder, cildinizi yeniler ve onarır. Vücudunuzun kolajen üretimini desteklemek istiyorsanız günde en az 7-8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

Kolajen üretimini artıran besinler

Koyu yapraklı sebzeler

C ve A vitamini açısından zengin olan koyu yapraklı sebzelerden Lahana, ıspanak ve pazı gibi besinler vücudu daha fazla kolajen üretmeye teşvik eder. Bu besinler, lutein adında bir antioksidan içerirler.

Beyaz Çay

Beyaz çay’ın, cilt proteinlerinin yapısını, özellikle de kolajen moleküllerini koruyabilme potansiyeli olduğu düşünülmektedir.

C vitamini

C vitamini olarak bilinen askorbik asit’in, elastin ve kolajen üretiminde önemli rolü vardır ve aynı zamanda cildimizi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Ayrıca serbest radikal hasarını da azaltabilir. Çilek ve Ananas C vitamini içeren meyvelerden sadece birkaçıdır.

Kırmızı Meyveler ve Sebzeler

Çilek, vişne, portakal, elma gibi kırmızı meyveler ile havuç, pancar, kırmızı biber, kırmızı patates gibi kırmızı sebzeler, kolajen üretimini destekleyen yaşlanma karşıtı yiyeceklerdir.

Kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan likopen, kolajen sentezini arttırır, hücrelerde DNA hasarını önler ve hücrelerin daha iyi çalışmasına destek olur.

Avokado Yağı

Avokado yağı, yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olan bitki steroidleri açısından zengin bir yağdır. Cildinizi serbest radikallerin zararlarından koruyan harika bir E Vitamini ve omega-3 kaynağıdır. Aynı zamanda kolajen üretimini artırır ve cilt kanseri riskini azaltır. Kuru ve hasarlı ciltler için de uygundur.

Soya Ürünleri

Soya, doğal bir bitki hormonu olan jenistein bileşiğini içerir. Bu bileşik, kolajen sentezini artırır. Soyada bulunan antioksidanların da cilt bakımında önemli bir yere sahip olduğunu belirtelim. Antioksidanlar, hücreye zarar verebilecek serbest radikallerin üretimini düzenleyerek cildi korur. Cildi sıkılaştırmak ta antioksidanların önemli bir faydasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hangi Yağlar Daha Sağlıklı? Hangisini Kullanmalıyız?

Yaban mersini

Yaban mersini, kolajen liflerinin birbirine bağlanmasını kolaylaştırarak kolajen üretimine yardımcı olur.

Fasulye

Fasulye vücudumuzu hyaluronik asit adlı hayati bir anti-aging maddesi üretmeye teşvik eder. Hyaluronik asit, cildimizi dolduran suyu tutar ve kırışıklıkların, çizgilerin daha az görünmesini sağlar.

Cildin nemini artırır, nemli ve pürüzsüz bir hale getirir. Cildin esnekliğini ve kolajen üretimini artırır.

A vitamini

A Vitamini kolajen üretimini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda cildin yaşlanmasına neden olan kolajen ve elastinin parçalanmasını da yavaşlatır ve bu iki yolla kolajen miktarının yüksek kalmasını sağlar. Ayrıca, cilt yüzeyine kan akışını düzenlemek için de yararlıdır.

Ekstra A Vitamini almak için daha fazla çiğ havuç, brokoli, ıspanak, taze kavun, kayısı ve fırında tatlı patates yiyebilirsiniz.

Sarımsak

Yapılan bazı araştırmalarla, sarımsak gibi bol kükürt içeren sebzelerin eklem ve cildinizde kolajen üretimini artırdığı gösterilmiş. Sarımsak ayrıca hasarlı kolajen liflerini iyileştirmeye yardımcı olan taurin ve lipit asitlerini de içerir. Lahana, soğan ve balık da kükürt bakımından zengin gıdalardır.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri, kolajen üretiminin artmasını sağlayan temel yağ asitleridir. Deri hücreleri, omega-3 yağ asitlerinden ve diğer yağlardan yapılan bir yağ tabakası ile kaplanır. Bu sebeple, omega-3 tüketiminiz ne kadar fazlaysa, cilt hücreleriniz de bir o kadar dolgunlaşır. Böylece, kırışıklıklarınız ve çizgileriniz omega 3 yağ asitleri sayesinde daha az görülecektir.

Omega-3’ü somon ve ton balığı tüketerek yeterli miktarda alabilirsiniz. Ayrıca, ceviz, badem, kaju fıstığı, fındık, ve keten tohumu da yüksek oranda omega-3 içerir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Cilt için En İyi 12 yiyecek