Gıdalar

Brokoli Nedir? Faydaları Nelerdir?

Brokoli, lahana, karnabahar, alabaş ve Brüksel lahanası gibi , lahanagillere aittir. Küçük boyutlu ve yeşil topluluklar halinde bulunan bir sebzedir. Yıl boyunca marketlerde taze olarak bulabileceğimiz brokoli besin değeri açısından çok önemli bir sebzedir. Brokoli, İtalya yarımadası ile özdeşleşmiş yeşil bir bitkidir. Tarihte ilk defa Romalıların yazılarında brokoliden bahsedilmiştir. Dünyada tanınması ve yaygınlaşması henüz çok yenidir. Ülkemizde brokoli Akdeniz ikliminin hakim olduğu illerimizde yetiştirilebiliyor.  Brokoli yetiştiriciliği yapılan illerimizin başında Antalya, Mersin, İzmir ve Manisa geliyor

brokoli bitkisi

Yapısında karbonhidrat, şeker, yağ ve su bulunur. Bunlar dışında Brokoli, vitamin ve minerallerden; A vitamini, B grubu vitaminleri, C, E, K vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, potasyum gibi mineralleri barındırır. Brokoli özellikle C vitamini ve K vitamini bakımından çok zengin bir sebzedir. Doğal olarak antioksidandır. 100 gram çiğ brokoli günlük ihtiyaçta; kalsiyum, demir ve magnezyum gibi minerallerin her biri %5’ini, vitaminlerin yaklaşık %10’unu karşılar.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

·        İçerdiği antioksidanlar ile hücre hasarını engellemeye yardımcı olur.

·        İnflamasyonu önleyerek tüm vücudu koruma altına alır.

·        Çeşitli araştırmalar, brokolinin meme, prostat, mide, kolarektal, böbrek ve mesane kanserlerini önlemede ve tedavisi sırasında destek olduğunu belirtmiştir.

·        Özellikle diyabeti olanların tüketmesi önemli olan brokoli, kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir.

·        İçerdiği antioksidanlarla da kalp krizi riskini düşürmede yardımcıdır. Lif zengini olan bu besin, bu sayede de kalp hastalıkları riskini indirmede etkili olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elma Sirkesi: Doğal ve Faydalı Bir Mucize

·        Zengin lif ve antioksidan içeriği, brokolinin sindirim sistemi sağlığında da faydalı bir besin olmasını sağlar. 

·        Araştırmalar, koyu yeşil sebzelerin beyin ve sinir sistemi sağlığını korumada önemli olduğunu ortaya koymuştur.

·        Yaşlanmayı durdurmak imkansız ama yaşlanma etkilerini aza indirmek mümkün olabilir. Sülforafanın, yaşlanmayı yavaşlatmada etkili olduğu bilinir.

·        Vitamin ve mineral deposu brokoli, ağız ve diş sağlığının korunmasında destekçidir. C vitamini ve kalsiyum zengini besin, bu sayede dişeti hastalıkları riskini de düşürür.

·        Brokoli, iyi K vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. Güçlü ve sağlıklı kemikler için bu vitamin ve mineral hayati önem taşır.

·        Brokolide de bulunan biyoaktif bileşenler, güneşin zararlı ışınlarından (UV) koruyarak cilt kanseri riskini düşürmede etkili olabilir.

İlginizi Çekebilir: Domates