fbpx
Hastalıklar

Sivilceye İyi Gelen Vitaminler

Akne, ciltteki yağ bezlerinin aşırı aktif hale gelmesi ve tıkanması sonucu oluşan sivilceleri ve diğer cilt lezyonlarını tanımlar. Özellikle ergenlik döneminde yaygın olarak görülse de her yaşta görülebilir. Belirli vitaminler ve mineraller, aknenin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir. İşte Sivilcelere İyi Gelen Vitamin ve Mineraller;

Çinko

Çinko, hücre bölünmesi, enzim aktivitesi, yara iyileşmesi gibi birçok hücresel işleve katkıda bulunan bir mineraldir. Akneli bireylerde çinko, A vitamini ve E vitamini düzeylerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bu besinleri içeren bir diyetin akneyi tedavi etmede yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Çinko aynı zamanda antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olup, akne oluşumunu azaltabilir. İyi çinko kaynakları arasında deniz ürünleri, kırmızı et, kümes hayvanları, kahvaltılık gevrekler, fındık, tam tahıllar ve süt ürünleri yer alır.

A Vitamini

A vitamini, bağışıklık, görme ve üreme gibi birçok fonksiyonda önemli bir roldedir. Ayrıca, aknenin ana nedenlerinden biri olan Propionibacterium acnes bakterisinin etkilerine karşı koruyucu olabilir. A vitamini içeren gıdalar; sığır karaciğeri, bazı balık türleri, yeşil sebzeler, turuncu ve sarı sebzeler, meyveler, süt ürünleri ve kahvaltılık gevreklerdir.

D Vitamini

D vitamini, vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olur ve kemik sağlığı için gereklidir. Akneli bireylerde D vitamini seviyeleri düşük olabilir. D vitamini, P. acnes bakterisinin cilt hücrelerine olan etkisini engelliyor olabilir. Vücut, güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. Ancak D vitamini içeren gıdalar da somon, ton balığı, uskumru, sığır karaciğeri, peynir, yumurta ve mantardır.

Diğer Doğal İlaçlar:

Benzoil peroksit ve salisilik asit gibi OTC tedavilerinin yanı sıra, çay ağacı yağı ve kızamık özü gibi doğal tedaviler de akne için önerilmektedir.

Sivilceyi Önleme İpuçları:
Cildi nazikçe yıkamak, terledikten sonra duş almak, dar giysilerden kaçınmak, akneye neden olmayan cilt ürünleri kullanmak, saç ürünlerini yüzden uzak tutmak ve sivilceleri sıkmamak gibi önlemlerle akne riski azaltılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kansızlık belirtileri nelerdir? Ne iyi Gelir?

Sonuç olarak:
Akne, birçok insan için yaygın bir cilt sorunudur ve tedavisinde çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak yeterli vitamin ve mineral almanın da cilt sağlığını destekleyebileceği unutulmamalıdır. Özellikle çinko, A vitamini ve D vitamini akne tedavisinde önemlidir.

Bu içerik sağlık uzmanlarının katkısı ile hazırlanmış ve dil modeli ile düzenlenmiştir. Sitemizdeki bilgiler tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Sağlığınız ile ilgili tüm durumlarda, tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi