C VitaminiHastalıklar

C vitamini COVID-19 tedavisinde faydalı mı?

Özellikle damar yolu ile (intravenöz) uygulanan C vitamininin, COVID-19’un neden olabileceği hasarın bir kısmını düzeltmeye yardımcı olduğu düşünülse de koronavirüsü tedavi edebileceğine dair güçlü bir kanıt bulunamamıştır.

Covid-19 virüsü yeni keşfedilen ve hala bir çok bilinmeyen özelliği olan bir virüs olduğu için bilim insanları tarafından henüz büyük ve ciddi araştırmalar da yapılabilmiş değil. Covid-19’un tüm potansiyel tedavileri şu an için sadece deneysel olarak tanımlanabilir.

C Vitamininin COVİD-19 Tedavisinde Faydalı Olabileceği Düşüncesinin Nedenleri;

C vitamini bir antioksidandır , yani oksidatif hasarla savaşabilir. 

Ayrıca beyaz kan hücrelerinin gelişimine yardım ederek sağlıklı bağışıklık sistemi oluşmasına katkıda bulunur.

Tüm bunlar göz önüne alınınca C vitamininin Covid-19 tedavisinde faydasının olabileceği iddia ediliyor.

Araştırma ve kanıt

Bir kaç küçük makale, C vitamininin COVID-19 ile ilişkili inflamasyonu ve semptomları tedavi etmeye yardımcı olabildiğini ileri sürdü. 

Şimdilik, COVID-19 tedavisinde C vitamini kullanımını destekleyen bir araştırma, akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) ve ciddi COVD-19 vakaları nedeniyle mekanik ventilasyon desteğine ihtiyaç duyulduğu durumları inceledi. ve bu araştırmacılar, ortalama olarak C vitamininin mekanik ventilasyon süresini kısalttığını buldular.

2019 yılında yapılan başka bir analiz de, C vitamini infüzyonlarının yoğun bakım ünitesinde kalış süresini %7,8 ve mekanik ventilasyon ihtiyacını %18,2 kısaltabileceğini buldu. 

Ancak bunu destekleyen kapsamlı araştırmalar yazı tarihinde henüz bitmediği için şimdilik sadece teori olarak kalmakta.

Alternatif tedaviler ve önleme 

Çoğu insan uygun tedbirlerle hastalığı önlemeye çalışırken, bazıları risklerini azaltmak ve enfeksiyonu hafifletmek için alternatif ilaçlara ve ek takviyelere yöneldi.

Şu anda herhangi bir tedavinin COVID-19’a karşı etkili olduğunu gösteren çok az kanıt vardır. Sağlığınızı korumak veya COVID-19 semptomlarınız varsa sizi komplikasyonlarından koruyacak önlemler için doktorunuza danışmanız en uygun yaklaşım olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Burun Kuruluğuna Ne İyi Gelir? 6 Doğal Çözüm

Ve tabi ki COVID-19’a karşı önleyici tedbirler hala çok önemli:

  • Özellikle yakın temas durumunda burnu ve ağzı bir yüz maskesi ile kapatın. 
  • Elleri sık sık sabunlu suyla yıkayın. 
  • Elleri sabunla yıkama imkanınız yoksa alkol içeren el dezenfektanı kullanın.
  • Yüze ve ağıza dokunmaktan kaçının.
  • Mümkünse ev dışından insanlarla mesafenizi koruyun ve temas etmemeye çalışın.
  • Kapı kolları gibi insanların sık dokunduğu yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte edin.
  • Hastalık semptomları varsa toplum içine çıkmaktan kaçının.

Ayrıca Covid-19 için geliştirilmiş onay almış aşılardan birini yaptırarak hastalığın bulaşma riskini azaltacağınızı veya hasta olduğunuzda bunu daha kolay atlatabilmenizi sağlayabileceğini unutmayın.

Sonuç olarak; 

Şu anda araştırmalar, C vitamininin COVID-19 ile ilgili komplikasyonların şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

COVID-19 yeni bir hastalıktır. Araştırmacılar daha fazla çalışma yaptıkça, nasıl tedavi edileceği ve önleneceği konusundaki tıbbi bilgiler de artacaktır.

COVID-19’u olan veya olduğunu düşünen kişiler evde kalmalı ve en iyi bakım ve tedavi yöntemleri hakkında bir doktora danışmalıdır.

İlgili: C Vitamininin Soğuk algınlığına bir Etkisi Var mı?

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi