Sağlıklı ve organik beslenme, Vitaminler, Mineraller, Probiyotikler, Suplementler ve faydalı bitkiler rehberi

Göz sağlığı için en faydalı vitaminler hangileridir?

72

Bazı vitaminler, göz sağlığını korumak için gereklidir. Birçoğu, gözleri oksidatif hasarlardan ve iltihaplanmadan koruyan güçlü antioksidanlardır.

Vitamin eksiklikleri katarakt , glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) gibi bazı göz hastalıklarının riskini artırabilir . Araştırmalar, bazı vitamin ve mineral takviyelerinin bu hastalıklara karşı koruyucu olabileceği veya gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu yazıda, göz sağlığı için faydalı dört vitamini özetledik. 

Göz sağlığına faydası olan 4 vitamin

Göz sağlığını korumak isteyen kişiler, listelenen vitaminleri yeterli miktarda yemeklerine dahil etmeye çalışmalıdır.

1. E Vitamini

Alfa tokoferol, özellikle güçlü antioksidan özelliklere sahip bir E vitamini şeklidir .

Antioksidanlar , vücuttaki dokulara zarar veren serbest radikallerle savaşmaya destek olur . Bazen serbest radikaller göz içindeki proteinlere de zarar verebilir. Bu hasar, göz merceğinde katarakt adı verilen hastalığın gelişmesine neden olabilir.

Bazı araştırmalar, E vitamini takviyesi alan kişilerde lens netliğinin daha iyi olduğu sonucunu paylaşmakta.

Ancak katarakt gelişimini önleme ve yavaşlatmada E vitamini takviyelerinin etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu da belirtelim.

2. A vitamini ve Beta karoten

A vitamini ise düşük ışık koşullarında gözün görmesini sağlayan rodopsin proteininin bir bileşenidir. Bazı araştırmalar A vitamini eksikliğinin gece körlüğüne yol açabileceğini düşündürür.

A vitamini ayrıca gözün koruyucu dış tabakası olan korneanın çalışmasını da destekler. A vitamini eksikliği olan bir kişide, gözlerinin kaygan kalamayacak kadar az nem ürettiği görülür.

Beta karoten, insan diyetindeki birincil A vitamini kaynağıdır. Birçok meyve ve sebzede bulunan karotenoid adı verilen bir bitki pigmentidir. Bir kişi karotenoid tükettiğinde, vücudu bunu A vitaminine dönüştürür.

3. C vitamini

C vitamini, oksidatif hasara karşı korunmaya yardım eden başka bir güçlü antioksidandır.

Bazı araştırmalarda daha fazla C vitamini tükettiğini bildiren katılımcılarda, katarakt ilerleme riskinde %33 azalma gösterildi. 

4. B vitaminleri

B-6, B-9 ve B-12 vitaminlerinin bir kombinasyonu ile günlük takviyenin AMD riskini azaltabileceği öne sürülüyor. 

Bulgular, daha yüksek protein, A vitamini ve B vitaminleri riboflavin, tiamin ve niasin alımının daha düşük nükleer katarakt oranıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Güney Kore’de yapılan başka bir çalışma ise B-3 vitamini veya niasin alımının azalması ile glokom arasında ilişki buldu. 

İlgili: A Vitamini Hakkında Faydalı Bilgiler

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku