SeçtiklerimizVitaminler

Göz sağlığı için en faydalı vitaminler hangileridir?

Bazı vitaminler, göz sağlığını korumak için gereklidir. Birçoğu, gözleri oksidatif hasarlardan ve iltihaplanmadan koruyan güçlü antioksidanlardır.

Vitamin eksiklikleri katarakt , glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) gibi bazı göz hastalıklarının riskini artırabilir . Araştırmalar, bazı vitamin ve mineral takviyelerinin bu hastalıklara karşı koruyucu olabileceği veya gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu yazıda, göz sağlığı için faydalı dört vitamini özetledik. 

Göz sağlığına faydası olan 4 vitamin

Göz sağlığını korumak isteyen kişiler, listelenen vitaminleri yeterli miktarda yemeklerine dahil etmeye çalışmalıdır.

1. E Vitamini

Alfa tokoferol, özellikle güçlü antioksidan özelliklere sahip bir E vitamini şeklidir .

Antioksidanlar , vücuttaki dokulara zarar veren serbest radikallerle savaşmaya destek olur . Bazen serbest radikaller göz içindeki proteinlere de zarar verebilir. Bu hasar, göz merceğinde katarakt adı verilen hastalığın gelişmesine neden olabilir.

Bazı araştırmalar, E vitamini takviyesi alan kişilerde lens netliğinin daha iyi olduğu sonucunu paylaşmakta.

Ancak katarakt gelişimini önleme ve yavaşlatmada E vitamini takviyelerinin etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu da belirtelim.

2. A vitamini ve Beta karoten

A vitamini ise düşük ışık koşullarında gözün görmesini sağlayan rodopsin proteininin bir bileşenidir. Bazı araştırmalar A vitamini eksikliğinin gece körlüğüne yol açabileceğini düşündürür.

A vitamini ayrıca gözün koruyucu dış tabakası olan korneanın çalışmasını da destekler. A vitamini eksikliği olan bir kişide, gözlerinin kaygan kalamayacak kadar az nem ürettiği görülür.

Beta karoten, insan diyetindeki birincil A vitamini kaynağıdır. Birçok meyve ve sebzede bulunan karotenoid adı verilen bir bitki pigmentidir. Bir kişi karotenoid tükettiğinde, vücudu bunu A vitaminine dönüştürür.

3. C vitamini

C vitamini, oksidatif hasara karşı korunmaya yardım eden başka bir güçlü antioksidandır.

Bazı araştırmalarda daha fazla C vitamini tükettiğini bildiren katılımcılarda, katarakt ilerleme riskinde %33 azalma gösterildi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Günlük B12 İhtiyacı Nedir ve Nasıl Karşılanır?

4. B vitaminleri

B-6, B-9 ve B-12 vitaminlerinin bir kombinasyonu ile günlük takviyenin AMD riskini azaltabileceği öne sürülüyor. 

Bulgular, daha yüksek protein, A vitamini ve B vitaminleri riboflavin, tiamin ve niasin alımının daha düşük nükleer katarakt oranıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Güney Kore’de yapılan başka bir çalışma ise B-3 vitamini veya niasin alımının azalması ile glokom arasında ilişki buldu. 

İlgili: A Vitamini Hakkında Faydalı Bilgiler

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi