Cilt & Bakım

Hindistan Cevizi Yağı ve Saç Bakımı

Saçların kuru ve mat görünmeye mi başladı? Saçlarının eski gücüne kavuşması, nemlenmesi daha yumuşak ve parlak görünmesi için Hindistan cevizi yağı sana yardım edebilir.

Saça doğrudan uygulanabileceği gibi saç bakım ürünlerinin içinde de sıklıkla yer alan bu yağ özellikle kuru ve sert saçlara nem desteği sağlarken normal saçları da besleyip güçlendiren etkilere sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

  • İçinde yer alan Laurik asit sayesinde saç köklerini besler ve güçlenmesine destek olur.
  • A vitamini açısından zengindir ve saçları nemlendirir.
  • C vitamini içeriğiyle saçın daha canlı ve ışıltılı görünmesine yardım eder.
  • K vitamininden zengindir. Saç tellerini güçlendirir.
  • Saçlarda elektriklenme ve kabarma problemlerini azaltır.
  • Saçlarda kalıcı ve hoş bir koku bırakır.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçların sert ve zayıfsa ve taramakta zorlanıyorsan Hindistan cevizi yağı içeren şampuan ve saç kremlerinin faydasını görebilirsin. Şampuan sonrasında saçlarına uygulayabileceğin bu ürünler, duştan sonra saçlarının yumuşak ve daha kolay taranabilmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı içeren saç maskeleri de saçları kökten uca nemlendirir ve besler. Saç maskesi haftada bir veya iki kez saçlara uygulanabilir.

İçeriğinde bu yağı barındıran saç bakımı ürünlerini kullanmak yerine istersen saçlarına düzenli aralıklarla Hindistan cevizi yağı da uygulayabilirsin. Saçına maske yapmak için 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını saç köklerinden başlayarak ve masaj yaparak saç uçlarına kadar sürebilirsin. Saç köklerine yapılan masaj, saç derisinin etkili bir şekilde nemlenmesine ve ciltte kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

Saç tellerinde aşırı kuruluk ve sertlik yoksa yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra saçlarını yıkayabilirsin. Bu tip şikayetler varsa bir saate kadar beklenmesi daha verimli sonuçlar almayı sağlayabilir. Uygulama sonunda saçlarınızın yağdan tamamen arındırdığına emin olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hangi Yağlar Daha Sağlıklı? Hangisini Kullanmalıyız?

İlginizi çekebilir: Saç dökülmesi nedenleri ve faydalı vitaminler

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi