Sağlıklı Yaşam

Uyku Kalitenizi Artıran 6 Yiyecek

Uyku, insanların temel ihtiyaçlarının başında gelir. Düzenli ve yeterli bir uyku ile güne daha enerjik başlayabilir, daha sağlıklı bir vücuda ve psikolojiye sahip olabilirsiniz. Daha iyi bir uyku için öneriler yazımızı okuduysanız şimdi de uykunuzun kalitesini arttırmak için neler yiyebileceğinizi sıralayalım.

1. Muz

Muz, bol miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Bu nedenle muz yediğinizde kaslarınız rahatlar ve gevşer. Günde bir muz tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz uyku kalitenizin iyileştiğini fark edeceksiniz. Muzun başka bir olumlu etkisi de serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını arttırmasıdır ki bu da bolca mutluluk ve deliksiz derin uykular demek. 

2. Süt

Evet, süt gerçekten uyku kalitenizi artırır ve bu bir efsane değil. İçeriğindeki triptofan sayesinde sizi yatıştırır ve daha sağlıklı bir uykuya dalmanıza yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar kalsiyum eksikliği olanların derin uyku çekmekte zorlandığını ortaya koyuyor. Kalsiyum açısından zengin olan süt, kalsiyum eksikliğinizi de gidererek uykusuzlukla savaşınızda size destek olabilir. 

3. Bitki çayları

Strese ve endişeye iyi geldiği kanıtlanan bitki çayları sizi rahatlatarak rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Gün boyu yorulan zihninizi rahatlatmak ve mışıl mışıl bir uyku çekmek için yatmadan önce bir bardak bitki çayı tüketebilirsiniz. Melisa çayı ve papatya çayı uykuya geçişinizi kolaylaştırır.

4. Bal

Bitki çayınızın ya da sütünüzün içerisine ekleyeceğiniz bir çay kaşığı kadar bal, deliksiz bir uyku çekmenize destek olacaktır. Balın içindeki şeker, beyninizi olumlu yönde etkileyerek daha sağlıklı bir uyku çekmenizi sağlar.

5. Patates

Fırınlanmış ya da haşlanmış az miktardaki patates de uykunuzun kalitesini arttırabilecek yiyeceklerdendir. Patates hem midenizi yormaz hem de içerisinde yer alan besinler sizi rahatlatarak daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Daha İyi Bir Uyku İçin 7 Öneri

6. Yulaf

Yulaf, içinde yer alan melatonin sayesinde bebekler gibi uyumanıza yardımcı olur. Bir kase yulaf ezmesinde yeterli miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunur. Bu sayede kesintisiz bir uyku çekebilirsiniz. Yulafı tatlandırmak için isterseniz muz, bal ve süt ekleyebilir ve ardından kendinizi mükemmel bir uykunun kollarına bırakabilirsiniz!

Vitamin Rehberi

Sağlıklı beslenme ve vitamin rehberi